Ásók, kapák
Miközben Ehud Olmert kormánya vasárnap úgy döntött, folytatják az arab tiltakozásokat kiváltó munkálatokat a...
Miközben Ehud Olmert kormánya vasárnap úgy döntött, folytatják az arab tiltakozásokat kiváltó munkálatokat a jeruzsálemi óváros szent helyeihez közel, Uri Lupolianszki jeruzsálemi polgármester felfüggesztette a munkát, hogy lehetővé tegye a tervek megtekintését és az ellenvélemények kifejtését. A baloldali-liberális Háárec lap máris elverte a port az egyre népszerűtlenebb kormányfőn, míg az egekig magasztalta a szent város ultraortodox elöljáróját, aki olyan kérdésben igyekszik megoldást találni, amelyben szinte lehetetlen a konszenzus.
A vita - nem először - olyan ásatásokon folyik, amely az al-Aksza-mecset és a Szikla-dóm révén a palesztinok, a Siratófal miatt pedig a zsidók számára szentként tisztelt Templom-hegy tövében zajlik. A régészeti hatóságok elhatározták, hogy a Templom-hegyre vezető, 2004-ben hóvihar és földrengés miatt megrongálódott feljárót kicserélik, egyúttal feltárják a rámpa alatti területet. A turisták eddig ezen az úton mehettek fel a muszlim szent helyeknek otthont adó térre.
A tiltakozó palesztinok a szent helyek szándékos megsértésével vádolják a zsidó államot. Izrael a múlt heti, tucatnyi sebesültet eredményező összecsapások megismétlődését megelőzendő 2 ezer rendőrt helyezett készültségbe a munkálatok körül. A palesztinok két héttel ezelőtt is haragra gerjedtek. Akkor amiatt tiltakoztak, hogy a fallal körülvett óvárostól délre egy másik ásatáson izraeli régészek olyan utat tárnak fel, amely az ókori Jeruzsálem főútjaként szolgálhatott, és lehet, hogy egészen a Templom-hegyig vezet. Korábban is volt már arrafelé feszültség: egy alagút turisták számára történt megnyitása a Templom-hegy mellett 1996-ban súlyos zavargásokhoz vezetett, melyek során 55 palesztin és 14 izraeli halt meg.