2006. október. 31. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. október. 31. 15:29 Világ

Mexikói-amerikai határzár

Még kész sincs, máris Amerika berlini falaként emlegetik azt a határőrizeti zárat, amelynek a megépítéséről szóló...

Még kész sincs, máris Amerika berlini falaként emlegetik azt a határőrizeti zárat, amelynek a megépítéséről szóló törvényt a múlt héten írta alá George W. Bush amerikai elnök. Az időzítés aligha véletlen, az évek óta tervezett projekt - pontosabban az USA-ba irányuló illegális bevándorlás - a jövő heti kongresszusi választás egyik fő kampánytémája a déli államokban. Az USA-ban becslések szerint 11,5-12 millió (más vélemények szerint akár 20 millió) külföldi - az ország lakosságának mintegy 4 százaléka - él engedély nélkül, és évente további 1 millióan lépnek be illegálisan. Az engedély nélkül érkezők több mint háromnegyede latin-amerikai, ezek kétharmada mexikói. Az USA-ban élő mexikóiak számát 9,5-10 millióra teszik, és közel 4 milliónak nincs semmilyen papírja.

Mexikóban heves tiltakozás fogadta a törvény aláírását, Vicente Fox jelenlegi és Felipe Calderón megválasztott elnök is élesen kikelt ellene. A washingtoni képviselőház és a szenátus által már korábban elfogadott törvény értelmében a mintegy 3400 kilométeres mexikói-amerikai határ közel egyharmadán, 1125 kilométer hosszan húznak fel falat. A 3 méter magas, infrakamerákkal, föld alatti érzékelőkkel és felderítő robotrepülőkkel védett dupla kerítéssor - közte 100 méter széles biztonsági sávval - alkotta védfalból eddig 120 kilométernyi készült el. Propagálói szerint a fal környékén visszaesett az illegális behatolók száma. Az ellenzők ugyanakkor azzal érvelnek, hogy éppen a legveszélyesebb szakaszok maradnak kerítés nélkül, így az átjutni szándékozók az eddiginél is kockázatosabb sivatagi és hegyvidéki útvonalakon kísérlik majd meg az átkelést, ami még több halálesettel jár. Tavaly 460-an veszítették életüket átkelés közben, és 1,2 millió főt fordítottak vissza, akik megkíséreltek átjutni a határon (köztük naponta harminc-negyven fiatalkorú). Kétharmaduk nyomban újra nekivágott az útnak, mivel otthon nem talál munkát, a család eltartásának egyedüli lehetősége az illegális amerikai munkavállalás. Becslések szerint az USA-ban dolgozó mexikóiak évente összesen 50 milliárd dollárt küldenek haza.

A 2-9 milliárd dollár közti beruházás - Bush egyelőre 1,2 milliárd dollárt hagyott jóvá - több amerikai cégnek is jó üzlet. A Boeing például a napokban kapott 2,1 milliárd dolláros, több évre szóló megrendelést biztonsági berendezések - egyebek között háromszáz radartorony, érzékelők, kamerák, kommunikációs készülékek - szállítására a mexikói határra.

Bush egyébként nemcsak falat épít. Arra készül, hogy kifehérítsék a már az USA-ban élők helyzetét, munkavállalási engedélyeket, és később amerikai állampolgárságot adjanak számukra. Hasonló programok keretében az utóbbi két évtizedben mintegy 3,2 millió főt legalizáltak, többségük állampolgárságot is kapott.

A munkáért átmenő mexikóiak és az ember-, illetve kábítószercsempészek persze nem hagyják magukat. A már megépült falszakaszok alatt több helyen máris alagutakat ástak, hogy azon keljenek át.

VASS PÉTER

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.