2007. február. 21. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. február. 21. 18:17 Társadalom

Blamázs a Teve utcában

Egy héttel a Teve utcai rendőrpalotára leadott gépkarabély-sorozat után nemhogy a tettesek elfogására nem került sor...

Egy héttel a Teve utcai rendőrpalotára leadott gépkarabély-sorozat után nemhogy a tettesek elfogására nem került sor, de az eddig nyilvánosságra hozott nyomozási eredmények szerint az elkövetők azonosításához sem jutott sokkal közelebb a rendőrség. A biztonsági kamerák felvételein nem látszik a támadó, eddig csak egy szemtanú leírása alapján kezdték meg a lövöldözés előtt az épület körül lófráló, a bűntettben talán figyelői szerepet ellátó személy keresését.

A megtalált töltényhüvelyek vizsgálata is csak részeredményekre vezetett, az ütőszeg hagyta nyomból arra következtetnek a rendőrök, hogy hatástalanított, majd visszaélesített fegyverből adták le a lövéseket. Arról azonban egyelőre nincs hír, hogy más bűncselekménnyel kapcsolatban is találtak-e már hasonló hüvelyeket, használták-e ugyanezt a fegyvert máshol.

A "tevepalota ostromáról" értekezett volna múlt pénteken az Országgyűlés rendészeti és nemzetbiztonsági bizottságainak együttes ülése, ám az botrányba fulladt azt követően, hogy a kormánypárti képviselők nem fogadták el levezető elnöknek a kordonbontásban aktív szerepet játszó, fideszes Lázár Jánost.

Szabó Ferenc vezérőrnagy, a Köztársasági Őrezred parancsnoka közvetlen összefüggést látott a különböző fenyegetőzések és a rendőrpalotára leadott lövések közt. Nyilatkozata szerint mintegy ötszáz fős az a "radikális szélsőség", melynek tagjaival "mindenképpen foglalkozni kell a biztonságvédelmi szerveknek". Információik szerint két-három hónapja megkezdték a miniszterelnök mozgásának feltérképezését is, s szélsőséges csoportok egymás közt kommunikálnak arról, mikor hová megy Gyurcsány, "mi módon lehet adott esetben a fizikai megsemmisítését is elvégezni". A hajdani kormányőrség parancsnoka más nyilatkozatában emberei számára korszerű egyéni védőfelszerelést és más technikai eszközöket, például pokolgépek rádiós jeladóinak semlegesítésére alkalmas műszereket, erősen páncélozott személyautókat igényelt.

Ugyancsak az elmúlt hónapok történéseire tekintettel az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium a büntető jogszabályok módosítását szorgalmazza: azt javasolta, a hivatalos személyek köréből is emeljék ki a rendőröket, és az őket érő támadást különleges szigorral lehessen büntetni.