2006. augusztus. 23. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 23. 16:34 Társadalom

Balatoni gyors

A Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által hétfő reggel 8-ra összehívott úgynevezett válságstáb-értekezleten felmerült a...

A Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által hétfő reggel 8-ra összehívott úgynevezett válságstáb-értekezleten felmerült a kormányzati felelősség is - értesült a HVG. A résztvevők - Gyurcsány, Szilvásy György kancelláriaminiszter, Lamperth Mónika önkormányzati miniszter, Petrétei József rendészeti miniszter, Bene László országos rendőrfőkapitány, illetve a kormányzati kommunikáció felelősei - közül a kiszivárgott hírek szerint egyedül Petrétei képviselte következetesen azt az álláspontot, mely szerint "mindannyian vétettek hibákat". Kezdetben arra is keresték a választ, volt-e a kormánynak, illetve a rendőrségnek intézkedési terve katasztrófa esetére. Egyértelmű feleletet maguk a résztvevők sem kaptak - valószínű egyébként, hogy nem is volt -, mivel a kommunikációért felelős Keszthelyi András, a miniszterelnök politikai főtanácsadója és Batiz András, a Kormányzati Kommunikációs Központ igazgatója (Gál J. Zoltán miniszterelnökségi politikai államtitkár szabadságát tölti Tunéziában) javaslatára úgy döntöttek: a felelősséget az Országos Meteorológiai Szolgálatra hárítják, s a történteket vis majorként kezelik.

Úgy tudni, Gyurcsány elérhetetlen volt a katasztrófa éjszakáján, mint közvetlen munkatársai utóbb értesültek róla, családjával Balatonőszödön pihent. Az "érintett" állami vezetők közül a vidékről Budapest felé tartó Lamperth kezdett elsőként - az éjjeli órákban - munkába. Hajnalban a stábtagok már rendőr- és katasztrófavédelmis tábornokok jelentéseit hallgatták. Kiderült, a rendőrség tudott a közelgő viharról: a balatoni kollégák hívták fel a fővárosiakat.

A HVG értesülései szerint a kormányzat és a szervező Nexus Reklámügynökség Kft. közötti szerződés nem rendelkezett a vis major esetén teendőkről. Úgy tudni, a cég munkatársai a szélvihar kitörésekor rákérdeztek saját pirotechnikus alvállalkozóiknál, hogy megtartható-e a rendezvény, s azt a választ kapták, hogy "technikailag lebonyolítható". A Nógrád megyei Ecsegen élő Simon Gábor vállalkozó tulajdonában lévő Nexus - amely közbeszerzési pályázaton nyert legolcsóbb ajánlatával - 2003-ban arról híresült el, hogy rosszul fellőtt rakétákból kicsapó lángok miatt több helyütt kigyulladt a Gellért-hegy, az Orom utcánál pedig besült és emiatt egy teherautó platóján robbant fel a vetőcső.