2005. január. 19. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. január. 19. 18:22 Társadalom

Új kiadások

A jövőben nemcsak néhány ezer forint alkalmi bevételhez segítenék a rászorulókat, hanem biztosabb jövőt nyújtanának terjesztőiknek a hajléktalanújságok kiadói. A korábban háborúskodó konkurens kiadványok most nem egymásra, hanem a "munkavállalóikra" figyelnek, például legális munkát ígérnek nekik.

"A lap nem koldulási eszköz, azaz az adományért a terjesztő köteles a lapot átadni" - ez az egyik, nem mellékesen vastagon kiemelt terjesztési feltétele a Menhely Alapítvány (MA) által kiadott, Fedél Nélkül című hajléktalanújságnak. A kitűzővel és már téli egyenmellénnyel felruházott terjesztőknek érdemes jól megjegyezniük a "Parancsoljon egy újságot" vagy éppen az "Olvasta már a legújabb számunkat?" megszólítási formulákat, s fontos ügyelniük "a tiszta tudatra" is. A 12 pontban összegzett és szigorúan vett, vagyis rendszeresen ellenőrzött kritériumrendszernek mindenkinek érdeke megfelelni, aki Fedél Nélkült árusít. Nemcsak azért, mert az MA 12 éve, minden második csütörtökön utcára kerülő lapját csupán így lehet árusítani, de azért is, mert a tervek szerint a sikeres terjesztés a közeljövőtől nem csupán némi bevételi forrást jelenthet majd, hanem hivatalosan is munkavégzésnek számíthat.

Az alapítvány céljai közül az egyik legfontosabb, hogy a nekik dolgozó hajléktalanok munkáját az állam által is elismertessék. A lapterjesztéssel töltött munkanapok szolgálati időnek számítanának például a munkanélküli-járadék vagy éppen a nyugdíj intézésekor - beszélt reményeikről a HVG-nek Kepe Róbert, az alapítvány koordinátora. Első lépésként hárman részmunkaidős foglalkoztatottak lehetnek egy európai uniós pályázaton elnyert, csaknem 10 millió forintos támogatásnak köszönhetően (emellett három új szociális munkást is felvehetnek az MA-hoz). A kéthetente 8 ezer példányban, négy oldalon megjelenő - és főként az alapítvány által vers, próza és grafika kategóriákban meghirdetett művészeti pályázat nyertes alkotásait közlő -, kétszínnyomással készülő lapot egyébként tavaly "hivatalosan" ötszázan árulták. Legalábbis ennyien jelentkeztek fényképes terjesztői igazolványért az MA-nál. Ez fél évre teszi jogosulttá tulajdonosát arra, hogy darabonként 15 forintért megvegyen legkevesebb tíz újságot, és azt az alapítvánnyal egyeztetett helyszínen - és csak ott - árulja, s az érte kapott pénzt mint adományt megtarthassa.

Messzebb merészkedik a tervezésben a Fedél Nélküliekért Alapítvány (FNA). Ott most azon gondolkodnak, hogyan lehetne legalább nyolcvan-száz hajléktalan számára bejelentett munkát adni az úgynevezett malomemblémás Új Fedél Nélküli című lap terjesztése révén. Ez a kiadvány azonban tavaly nyár óta szünetel, de ígérik, legkésőbb áprilisban, megújult tartalommal ismét az utcára kerül. Huszti Kornélia, az FNA kuratóriumának elnöke elmondta: a kényszerű szünetet - odalett a szívességből végzett sokszorosítás lehetősége, és a szerkesztőségnek korábban helyet adó ingatlant is értékesítette a tulajdonosa - arra használják, hogy alaposan megújítsák a korábban heti 1000-1200 példányban elfogyott kiadványt. A jövőben a lap tartalmát szakemberekre bízzák. Az már biztos, két főállású újságíró dolgozik majd azon, hogy tényleg megtalálják a lappal a szociálisan érzékeny, az emberi értékekre fogékony olvasókat, s "szellemi értéket közvetítsenek" - közölte Huszti. Azt még nem kívánta elárulni - mostani munkahelyükre tekintettel -, hogy kik lesznek ebben segítségükre. Ha az elképzeléseknek megfelelően sikerülne megújítani a hajléktalanújság tartalmát, elképzelhető, hogy előfizetéssel is terjesztenék.

Létezik egy harmadik fővárosi hajléktalanújság is (HVG, 2003. február 22.). Ez az Új Fedél Nélküli minden héten megjelenik, többnyire az alapító főszerkesztők - az FNA-val annak idején szakító Bogdány János és Eötvös Szilárd - által írt tartalommal. E laphoz is - az önköltségi ártól és példányszámtól függően - általában 15 forintért juthatnak a hajléktalanok. A szerkesztők a szerintük "valódi" hajléktalanok által alapított és írt újságra alapozva előbb a Jövőt a Hajléktalanoknak Alapítványt hozták össze, majd adományozók segítségével két, összesen háromszáz fedél nélkül élő befogadására alkalmas szállót rendeztek be (a Budafoki úton, illetve Soroksáron). Ők arra a legbüszkébbek, hogy a magántulajdonban lévő s jelképes összegért bérelt ingatlanokban elhelyezett lakók - akiknek 70 százaléka már rendelkezik bejelentett munkával -, ha a szállóba indulnak, azt mondják, mennek haza. Nem véletlenül: itt "csak" négyágyasak a szobák, és kéthetente cserélik az ágyneműt. A szállóban eltölthető legfeljebb két év elég ahhoz, hogy az emberek elindulhassanak előre - állítják Bogdányék. Ennek érdekében februárban tanfolyamokat indítanak a Budafoki úti szállóban, ahol a már hajlékkal rendelkező rászorulók például számítógépes ismereteket szerezhetnek, vagy beteggondozói képzésben vehetnek részt.

PÁLMAI ERIKA