Egyenlőségjelek
Döntetlent jósolnak a felmérések a kormány-ellenzék párharcban a két időközi országgyűlési képviselő-választás előtt: Sopronban az MSZP, a Nógrád megyei Szécsényben a Fidesz-MPSZ jelöltje tűnik esélyesebbnek.
Szoros küzdelmek, alacsony részvétel, összesítésben döntetlen - lapzártánkkor ezt jósolták a megkérdezett szakértők a november 14-ére és 28-ára kitűzött két időközi országgyűlési választás eredményének. Ha a közvélemény-kutatásokra és a helyi erőviszonyok ismeretére alapozott előrejelzések beigazolódnak, s soproni körzetből az MSZP, a szécsényiből pedig a Fidesz-MPSZ jelöltje jut be a parlamentbe, s így a kormányoldal elnyer egy mandátumot: az Országgyűlésből az Európai Parlamentbe (EP) távozott mindkét egyéni képviselő - Szájer József és Surján László - ugyanis a Fidesz-frakciót erősítette. Sopronban egyébként heten, Szécsényben tízen állnak rajthoz (lásd táblázatunkat), a leghűségesebb városban önállóan méreti meg magát az SZDSZ, míg Nógrádban a szocialistákhoz társult, az MDF viszont mindkét körzetben ragaszkodott saját jelölt indításához.
A korábban már háromszor győzedelmeskedő, egyedül 1994-ben - akkor SZDSZ-es jelölttel szemben - vesztes Szájer választókörzetében, Sopronban most esély van arra, hogy MSZP-s jelölt - a jelenleg megyei listás országgyűlési képviselő Kránitz László - jusson egyéni mandátumhoz. Firtl Mátyás fideszes aspiráns esélyeit gyengíti, hogy ő a HVG értesülései szerint a pártvezetés utasítására, a helyi fiataldemokraták által preferált Fodor Tamás egyetemi tanár, polgárikör-szervező ellenében vált jelöltté. Győzelme esetén Kránitz valójában csak mandátumot cserélne: az ő felszabaduló listás helyén egy másik megyei szocialista, a nagycenki Széplaki Tamás vállalkozó kerülne "új fiúként" a parlamentbe. Nógrádban viszont szinte mindenki Nagy Andor fideszes jelölt győzelmét borítékolja az MSZP-s Borenszki Ervin ellenében, ami a helyi értékrend konzerválását jelenti. A jobboldali politika sikerét a helybeliek a szécsényi választókörzet sajátosságában látják: a gyéren lakott területen zömmel aprófalvakban élnek az egyre idősödő polgárok, akik körében jelentős az egyházak befolyása.
"Én egy sört adok. Ez a tiszteletem jele. De kérem magukat, sose higgyenek annak, aki többet ígér." E szavakat Borenszki mondta mintegy 80 fős hallgatóságának a nógrádi romafórum elnevezésű rendezvényen a Salgótarján és Szécsény közötti Endrefalván, a szlovák határtól alig pár kilométerre múlt pénteken. Borenszki mellett Kolompár Orbán, az Országos Cigány Önkormányzat elnöke tört lándzsát. Aligha mindegy, kinek sikerül nagyobb arányban voksolásra bírnia a térség - Szécsény, illetve másik 48 település - roma választópolgárait: a cigány lakosság aránya megközelíti az egyharmadot. A helyi Borenszkinek mindezzel együtt kevés sanszot adnak Nógrádban, holott Orbán Viktor volt kabinetfőnöke és egykori kollégiumi szobatársa, Nagy Andor hendikeppel indul: dunántúli származású, s Budapesten él. Az e speciális problémáktól mentes nyugati végeken Kránitznak a választási bizottsággal gyűlt meg a baja: helyi és területi szinten is úgy határoztak, összeférhetetlen, hogy listás képviselő egyéniben megméresse magát, de a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság végül zöld utat adott jelöltségének.
Az ígéretek egyébként a megszokottak: Sopronban inkább az infrastruktúra fejlesztésén, Szécsényben a munkahelyteremtésen van a hangsúly. A HVG munkatársainak ottjártakor Kránitz alig két tucat fős hallgatóság előtt a Sopronhoz tartozó Brennbergbányán tartott lakossági fórumon felújított Deák teret, a belvárost elkerülő utat, felpörgő turizmust ígért. A Matolcsy György volt gazdasági miniszterrel erősített Firtl határokon átívelő projekteket vizionált, mint mondta, azt szeretné, hogy Sopron legyen Európa kulturális fővárosa 2010-ben. A nógrádi tervek földhözragadtabbak: Borenszki két összekötő út felújítását mondta biztosra 2006-ig, míg Nagy Andor elsősorban közéleti befolyását vetné latba, s biogazdaságot álmodott a térségbe. Mindehhez képest tanulságosak a választói visszajelzések: a brennbergbányaiak például kishatárátkelőre vágynak Ilonaakna és Ritzing között, illetve arra, hogy a jelölt érje el, a környék vaddisznói ne garázdálkodjanak udvaraikban.
Míg Sopronban mindkét nagy párt presztízskérdésnek tekinti a győzelmet, nógrádi jelöltjének a kezét mintha elengedte volna az MSZP. Mindkét körzetben megfordult már Orbán Viktor Fidesz-elnök, s Kránitz mellett kampányolt az egyébként szintén soproni Hiller István MSZP-elnök. "Hiller ígérte, hogy ide is eljön" - mondta a HVG-nek Borenszki, aki azzal vigasztalja magát: a választások közeledtével hatékonyabban váltható szavazatra a notabilitások megjelenése. A helyi ügyek ismerői ugyanakkor másra is rámutatnak: Serfőző András vállalkozó (ő 2002-ben egyéniben alulmaradt Surjánnal szemben, de listán bejutott) az MSZP helyi erős embere, a megyei pártelnök Boldvai László támogatója-támogatottja, Serfőző felesége pedig Szécsény - Nagy Andor szerint is "jó" - polgármestere. Sokan tudni vélik, az időközi megméretést az MSZP vezetői biztos bukásra vették, és inkább "amortizálják" az eddig Serfőzőnek titkároskodó Borenszkit, hogy 2006-ban akár a most listás törvényhozó, akár felesége eséllyel próbálkozhasson.
Sopronban Kránitz kilátásait rontja, hogy az SZDSZ-es jelölt egyelőre azt mondja, nem lép vissza a javára, ha mindketten bejutnak a november 28-ai második fordulóba. Szécsényben Borenszki ugyanakkor magáénak tudja a koalíciós partner támogatását. Úgy tűnik, jobb híján: a liberálisok állítólag sikertelenül próbálkoztak több ismert helyi polgár megnyerésével.
A jobboldali voksokra többen is vadásznak a nógrádi körzetben. Nem is akármilyen elánnal. Az MDF-es, a pártban elnökségi tag Frisch Oszkár kampányát erősítette, hogy múlt pénteken - hangsúlyozottan mint a T. Ház alelnöke - megjelent az 1956-os forradalom két helyi mártírjának hugyagi emlékhelyénél Dávid Ibolya, az MDF elnöke. Frisch negyedszer próbálkozik. "Voltam már ezüst- és bronzérmes, s futottak még-helyezett is" - mondta némi öniróniával, sejtetve ugyanakkor rosszallását afelett, hogy csak kortesidőszakban értékelődik fel az egyébként magára hagyott régió. Valóban nagy most a nyüzsgés: a Jobbik Magyarországért Mozgalom nevében az egykori MIÉP-es újságíró, Franka Tibor száll ringbe, míg korábbi pártja külön indul. A munkáspárti aspiráns vélhetően Borenszki támogatására szólít majd fel, ezt azonban a jelek szerint hiába várnák a szocialisták a Centrum Párttól: jelöltjük, Simó Béla, a szécsényi téglagyár tulajdonosa (egyébként a Fidesz volt helyi elnöke, 1998-2000 között városi képviselője) legalábbis ezt állította a HVG-nek. Az MSZP-s rendezvényeken többször megfordult zenész, Gáspár "Győzike" Győző édesapjának indulása minden jel szerint kudarcba fullad, s az ő támogatói - ha úgy alakul - bizonyára a szocialista jelöltre voksolnak november 28-án. A nógrádmegyeri milliomos roma vállalkozó idősebb Gáspár független jelöltként az Éhező Gyermekekért Alapítványával korteskedik - miközben az adócsalás vádjával ellene folyó büntetőügyben nem kisebb potentát védi, mint Kiss Elemér, aki korábban a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter volt. Az országosan ismert aspiránsok listáját bővíti a Zöld Párt színeiben induló Fekete László is, aki korábban elnyerte a Magyarország legerősebb embere címet. Sopronban kevesebb az illusztris név, legfeljebb a MIÉP színeiben próbálkozó Sárdy Barbara előadóművész, számos jobboldali rendezvény állandó szereplője mondható ismertebbnek.
PÁLMAI ERIKA, RÁDI ANTÓNIA