Sínbumm cirkusz
Bűncselekmény gyanúja vetült Kiss Bálintra, a MÁV Biztosító elnök-vezérigazgatójára, aki a múlt héten még saját biztosítóba akarta kimenteni az egyesület szerződéseit. Az egyesületet most hatósági biztosok irányítják.
Véresre fordult az ügy - szögezték le tömören Kiss Bálintnak, a MÁV Általános Biztosítóegyesület (MÁV ÁBE) első emberének a hívei, amikor a múlt pénteken autók sora fékezett az egyesület Andrássy úti székháza előtt, és az épületben átvették a hatalmat a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) biztosai. Az új autós kötelező biztosítások kötésétől két hete - a kárfizetésekhez szükséges tartalék 1 milliárd forintos hiánya miatt - eltiltott egyesületnél hozott újabb felügyeleti intézkedést az magyarázza, hogy a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) 1 milliárd forint összegű sikkasztás és pénzmosás gyanúját megalapozó bizonyítékokat talált. Emiatt a hétvégén előzetes letartóztatásba helyezték Kisst, továbbá az egyesületnél mindenesként dolgozó egyik bizalmi emberét, valamint egy másik vállalkozóval együtt Kiss Gyulát, a Gumislajos Kft. ügyvezetőjét. A bűncselekménnyel a hétvégén már kapcsolatba hozták a pénzügyőrök az egyik gyanúsított élettársát, továbbá Kiss Melindát, a biztosító vezetőjének lányát is, aki nemcsak a MÁV ÁBE-t vezető intézőbizottság tagja, de részes Kiss több vállalkozásában is, beltagja például a húskereskedéssel foglalkozó, családi tulajdonban levő Szimon-Ker Bt.-nek. "A sikkasztás gyanúját az alapozza meg, hogy Kiss egyik bt-jének közbeiktatásával magánszemélyekhez utaltak az egyesület számlájáról" - foglalta össze a HVG-nek Sipos Jenő, a VPOP szóvivője a nyomozás állását, s nem zárta ki, hogy a gyanúsítottak köre még bővülhet a lefoglalt iratok áttanulmányozása után.
Az átutalások tényét elismeri Zamecsnik Péter, Kiss Bálint védőügyvédje is, de mint elmondta: a pénz nem tűnt el, most is ott van a számlákon, és egy új biztosító létrehozását szolgálja. Az utalások két részletre bonthatók: 666 millió forint landolt Kiss és lánya számláin, a többi pedig az utóbbi négy hónapban többek között ingatlanok adásvételéhez kellett. A gyanúsítottak körébe vont Kiss Melinda közreműködését azonban kétli az ügyvéd, mondván: nincs olyan irat, mely szerint utasítási jogai lennének.
A rendellenes pénzmozgásra Varga Csaba, a PSZÁF főigazgatójának televíziós nyilatkozata szerint úgy derült fény, hogy banki bejelentés alapján a felügyelet követte a biztosító számlájáról elutalt pénzt, míg a pénzmosásgyanús esetekért tavaly december óta felelős pénzügyőrök a pénz érkezéséről kaptak jelzést, így kerítették be az elkövetőket. Még akkor is áramlott ki pénz az egyesületből, amikor vezetői a felfüggesztés után éppen azt bizonygatták a felügyeletnél, hogy elszántak a tartalékhiány rendezésére - erősítették meg a HVG-nek több forrásból.
Az elutalt pénz azonban nem azonos az egyesület tartalékából hiányzó csaknem 1 milliárd forinttal, hanem ahogy Binder István, a PSZÁF szóvivője a HVG-nek fogalmazott: az egy másik milliárd. Mégsem lát gondot Binder az immár felügyeleti biztosok által irányított biztosítónál, mondván, a kellő tartalékszintet a legrosszabbra számítva kalkulálják, az egyesületnek elegendő pénze van a folyamatban lévő és a feltételezhető kárkifizetésekre. Sőt a biztosok célja, hogy a PSZÁF adatai szerint az utóbbi időben átlagosan 150 napig elhúzódó kárrendezés jelentősen rövidüljön, és záros határidőn belül kifizethessék a pénzükre hónapok óta váró autószervizeket is.
A biztosítóegyesület jövőjével a bűncselekmény gyanúja óta már azok sem foglalkoznak komolyan, akik a két héttel korábbi felügyeleti intézkedések után még látták a fényt az alagút végén. Ezért szinte biztosra vehető, hogy nemcsak a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási állomány átruházására kerül majd sor, hanem előbb-utóbb a teljes üzletág átmegy majd egy másik biztosítóhoz. S bár a Kiss által korábban emlegetett nyolc lehetséges befektetőnek Binder szerint nincs nyoma, érdeklődés azért van, hiszen jelentős ügyfélkört lehet megszerezni kialkudott áron. Ám az ajánlat sokszor az induló biztosítóknak sem kecsegtető. Az egyik - neve elhallgatását kérő - piacra lépő biztosító például azért nem érdeklődik iránta, mert a célul kitűzött minőségi szolgáltatás megvalósítását nehezítené, ha egyik pillanatról a másikra több százezres szerződésállományhoz jutna. Ezért inkább a fokozatos építkezést választja. A szerződéseket átvevő új biztosítót, netán biztosítókat - hiszen az állományt fel is darabolhatják - egyébként nem kötelező elfogadniuk a MÁV ÁBE ügyfeleinek, hanem felmondhatják azt, és választhatnak új társaságot. A díjemeléstől való félelem miatt azonban nem érdemes váltani, hiszen a tarifák év végéig fixek.
A biztosítóegyesület valódi tulajdonosoknak való átadását tehát minden jel szerint a felügyelet vezényli majd le, abban Kiss már nem vehet részt, holott több ismerője szerint egy ideje már dolgozott ezen, igaz, nem mindig sikeresen. Néhány éve például, amikor a Signal Biztosító Zrt. kész lett volna az alkura, állítólag azért hiúsult meg az üzlet, mert a biztosítóegyesület átvilágításával megbízott KPMG tanácsadó cég adathiány miatt nem tudta elvégezni munkáját. Pedig Kiss partnerben sem válogatott volna, állítólag nem tréfának szánta, amikor egy Allianz Hungáriához közeli személynek felvetette: inkább tárgyalniuk kellene egymással az állomány adásvételéről, mintsem hadakozniuk.
Az Allianzcal való kötélhúzást egyesek arra vezetik vissza, hogy bár Kiss - papíron - közös megegyezéssel távozott onnan az 1990-es évek elején, a háttérben feszült volt a hangulat bizonyos elhallgatott problémás ügyek miatt. A vezető posztról szabadúszó vállalkozóvá átlépett Kisst ezután sem lehetett víz alá nyomni, ahol nyereséget szimatolt, céget alapított, vagy bekapcsolódott az üzletbe, s ma már milliárdosként emlegetik. Ma is részes hentesüzletben, patikában, ingatlanfejlesztő cégben. Néhány üzleti vállalkozása apósának, Bodnár Ferenc, az MSZMP Borsod-Abaúj-Zemplén megyei egykori első titkárának szűkebb pátriájához kötődik, mint például a miskolci telephelyű Bon-Copy Kft., amelyet rokonaival közösen alapított 2000-ben, majd onnan 2003-ban kiszállt. Borsodi eredetű a Contact Nord Felszámoló Kft. is, amelyben több mint egy éven át 40 százalékos befolyása volt. Az egyik legnagyobb vállalkozása, hogy a MÁV-ot rábeszélte a biztosítóegyesület alapítására, s bár az egyesület mára teljesen levált a MÁV-ról, sőt névhasználat miatt perben-haragban is vannak, a cégiratok szerint nem szűnt meg Kiss minden kapcsolata az államvasutakkal. Élő vállalkozás a VBSZ Vasúti Biztosításszervező alkuszcég, amelyben továbbra is tagként szerepel a Kisshez köthető Stúdió 2002 Bt. és a Szimon-ker Bt. mellett a MÁV. Kiss túlélőképességeiről amúgy is elismerően nyilatkoznak ismerői. Ennek dacára nem biztos, hogy Kiss ugyanúgy megbirkózik a pénzügyőrök és a felügyelet vádjaival, ahogyan szó szerint kiverekedte magát abból a szorult helyzetből, amikor a Magyar Televízió Szempont című műsorának stábja lefényképezte a rokkantigazolvánnyal parkoló luxuskocsiját.
PAPP EMÍLIA