2007. május. 30. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. május. 31. 14:32 Pénzügyek

Apeh kontra árverési maffia

Milliárdokkal lopja meg az adóhivatalt és az adózókat az árverési maffia, amely ellen csak akkor lép fel az igazságszolgáltatás, ha a maffia működése látható sebet ejt a többi vevőjelöltön.

HVG
Megelégelni látszik az árverési maffia ügyködését az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH). Pünkösdre készültek el javaslataikkal, amelyekkel úgy változtatnák meg a mostani árverési és pályáztatási szabályokat, hogy az adósok lefoglalt vagyontárgyai ne kelhessenek el jóval áron alul. Most ugyanis nemcsak az állam jár rosszul, hanem az adós is, hiszen az irreálisan alacsony árak miatt az adóhatóság a tartozás többszörösét kitevő vagyonra kénytelen rátenni a kezét.

Árverésen az ingóságok a kikiáltási áruknak (ami elvileg a piaci értékük) akár a negyedéért, az ingatlanok pedig a feléért is eladhatók - írja elő a bírósági végrehajtásról szóló törvény. Kivétel a lakott ingatlan, amelynek ára nem zsugorítható a kikiáltási ár 70 százaléka alá, feltéve, hogy az adósnak ez az egyetlen ingatlana, és a végrehajtási eljárás kezdete előtt legalább hat hónappal már benne lakott. E szabályok azonban nem annyira a végrehajtást kérő hitelezők, mint inkább az árverési hiénák érdekeit szolgálják. "Talán ötvenen vannak, az egész ország árveréseit járják. Megnézik a kiállított vagyontárgyakat, főleg az autókat, majd annál, amelyik tetszik nekik, meghiúsítják a versenyt. Márpedig ha nincs verseny, az egyedüli vevőjelölt negyedáron elviheti a portékát" - magyarázta a módszert az egyik adóhatósági árverési csarnokban dolgozó végrehajtó. A lefoglalt ingóságot 30, az ingatlant pedig 45 nap alatt kell értékesíteni, ám ez a gyakorlatban hetekkel-hónapokkal csúszik, ami állagromlást - és normál körülmények között is áresést - okozhat.

Ha a maffia maga akarja olcsón megvenni az árverésre dobott vagyontárgyakat, embereik egyszerűen elzavarják a jámbor érdeklődőket, jobb esetben némi fájdalomdíjat fizetnek nekik. Ha nem akarnak távozni, a lábukra lépnek, lökdösik, olykor meg is ütik őket. Az ilyen maffiatagoknak legtöbbször már a külseje is szorongást vált ki a mezei érdeklődőből. A másik, szelídebb módszer szerint azzal "kerítik be" a naiv vevőt: némi jutalékért elintézik, hogy olcsón az övé legyen a kiszemelt vagyontárgy. Azaz nem licitálnak arra, ami amúgy sem kellene nekik. A vevőtől akkor hajtják be a pénzt, amikor kilép az utcára. Mivel az ingóárveréseken a nyerteseknek azonnal, készpénzben kell fizetniük, jó eséllyel lapul a zsebükben annyi pénz, amennyit a maffia követel. Hogy a maffia hányszor működik az adós strómanjaként, azt nem tudni. Csak sejthető, hogy olykor hozzájuk kerül vissza diszkontáron az adóhivatal által lefoglalt vagyon.

E módszerek annyira közismertek, hogy például a különféle árverési hirdetményeket összegyűjtő, infoarveres.hu nevű honlap az APEH budapesti, Gvadányi úti csarnokában május 31-én 3 millió forintos kikiáltási áron elárverezendő Mercedes Sprinter kisteherautónál tényként tünteti fel, hogy már 750 ezer forintért is megvásárolható. "Nem állítható, hogy minden árverés így zajlik, de a vagyontárgyak rendre a törvényi minimumhoz közeli értéken kelnek el" - tájékoztatták a HVG-t az APEH sajtóosztályán. "Tehetetlenek vagyunk. Nem bűncselekmény, ha a vagyontárgyakat szemlélgetőket bekerítik a hiénák. Mindenkinek joga van az utcán alkudozni, a rendőrség csak akkor lép fel, ha tettlegességig fajul a dolog" - mondta a HVG-nek egy Gvadányi úti árverező. A verseny kiiktatása mindenesetre milliárdos veszteséget okoz csak az adóhatóságnak. Az idei első négy hónapban például 2 milliárd forintnyi értéket vert dobra az APEH, ám csupán 280 millió forintnyi bevételre tett szert (lásd táblázatunkat).

Történt egy Csongrád megyei APEH-árverésen, hogy egy licitálni készülő hölgyhöz odalépett valaki, és közölte vele, hogy rá fog ígérni, hacsak nem fizet neki 20 ezer forintot. A hölgy tiltakozott, ám az ismeretlen férfi kikapta a kezéből a cigarettásdobozát, amelyhez véletlenül egy tízezer forintos bankót fogott hozzá. Mielőtt távozott volna, az ismeretlen leszögezte: visszajön a másik tízezresért is. A sértett nő feljelentésére a Szegedi Nyomozó Ügyészség járt el jogtalan előny elfogadásával elkövetett vesztegetés bűntette miatt, ám bizonyíték hiányában lezárta a nyomozást - tájékoztatta a HVG-t Bariné Tóth Éva, a Csongrád Megyei Főügyészség szóvivője. Kérdés, miért nem indítottak vizsgálatot egyszerű lopás miatt.

Pécsett - szintén egy APEH-árverés előtt - könnyebb sérüléseket szenvedett egy úr, aki a vágyott autóra akart licitálni, és nem távozott azonnal önként, amikor egy háromfős tolnai hiénacsapat "megkérte". A konkurenciát kiiktató fiatalemberek végül egymillió forintért vették meg a 3,5 milliós autót. A Pécsi Rendőrkapitányság kényszerítés bűntettével gyanúsítja a tetteseket (akikre több tanú is rávallott), amiért hároméves börtönbüntetést is lehet kapni - mondta el a HVG érdeklődésére Jekyné Wohlfarth Zsuzsanna őrnagy, bűnügyi osztályvezető. Nyolc napon belül gyógyuló sebek okozásáért nyilván senkit sem fognak hűvösre tenni, de az eset talán segít abban, hogy más sértettek is fel merjék jelenteni zaklatóikat. Az autókótyavetye egyébként Pécsett is mindennapos az adóhivatali árveréseken. Az ingatlan viszont nem sláger, mivel az APEH gyakran tulajdoni hányadot foglal, aminek a megvásárlása nem feltétlenül vonzó (a többi tulajdonos kivásárlása hosszú, drága folyamat lehet).

Nem a büntetőjogi fenyegetettségtől, hanem az adózás rendjéről, valamint a végrehajtásról szóló törvény átírásától várja a helyzet javulását az APEH. Bevezetnék például az elektronikus licitet. A számítógépen keresztül versengő anonim vevőt ugyanis nem tudná befolyásolni a maffia, ezért csak azoknak a vagyontárgyaknak az ára esne a felére vagy a negyedére, amelyekre valóban nincs vevő drágábban. Módosítanák a főként a nagyobb értékű ingatlanok, eszközök, gépek értékesítésénél alkalmazott pályáztatás feltételeit is. A pályázat jelenleg csak akkor érvényes, ha azon legalább a meghirdetett árat felajánlják. Márpedig ha az induló ár nagyjából a forgalmi érték, azoknak, akik továbbértékesítenék a vagyontárgyat, nem éri meg pályázni, hiszen veszítenének az üzleten. Az APEH végrehajtási szakemberei szerint mindezen segítene, ha az árveréshez hasonlóan a pályázaton is csökkenteni lehetne az árat, mondjuk a piaci érték 70 vagy 80 százalékáig (vagy eleve ezt az árfolyamot szabnák meg minimumként). Így sokkal több lenne a sikeres pályázat, és kevesebb vagyontárgyat kellene utóbb még olcsóbban elárverezni. A változtatásokért lobbizó APEH első körben a témáról a HVG-nek egyelőre nem nyilatkozó Pénzügyminisztériumnak küldte el indítványait, s ott döntik majd el, kezdeményezik-e a szóban forgó jogszabályok módosítását. Utóbbi egyébként nemcsak az adóhatóság, hanem valamennyi hitelező érdeke.

GYENIS ÁGNES

Kult Balla István, Németh Róbert 2025. január. 11. 20:00

„Amúgy a nők is káromkodnak” – interjú cserihannával és Lenkkével

Egyre több női előadó tör be a magyar popzenébe, érezhető egyfajta „girl power” a területen. Nemrég jött ki például cserihannának (polgári nevén Cseri Hannának) Hirtelen mélyül, Lenkke_-nek (Fehér Lili) pedig Törik a beton címmel új albuma, ennek apropóján nemcsak a dalokról és a csajos zenékről, hanem a Z generációról, a káromkodásról és a kommentekről is beszélgettünk.