Így késnek ők
Az Európai Unió tagállamaiban bejegyzett vállalkozások átlagos fizetési késedelme az Intrum Justitia felmérése szerint...
Az Európai Unió tagállamaiban bejegyzett vállalkozások átlagos fizetési késedelme az Intrum Justitia felmérése szerint a 2003-as 15,1 napról a múlt év végére 16,8 napra emelkedett, a lejárt követelések összege pedig elérte a 250 milliárd eurót, ami nagyjából Ausztria éves GDP-jének felel meg. Két év alatt a kinnlevőség 25 milliárd euróval nőtt, ez pedig az unió leggazdagabb - igaz, egyik legkisebb - állama, Luxemburg GDP-jének felel meg.
Mind a számlázástól a tényleges fizetésig eltelt idő, mind pedig a fizetési kockázatok egészét jelölő, összesen 21 tényezőt átfogó komplex mutató szerint az EU több régióra osztható. A legjobb a helyzet az északi államokban, ahol a bírósági igényérvényesítés is kiemelkedően gyors és aránylag olcsó; a listavezető Finnországban 26,6 nap volt a fizetési eljárás átlagos időtartama. Az államok nagy többsége a középmezőnybe tartozik, ahol 40-60 nap múltán jutnak pénzükhöz a szállítók, szolgáltatók - Magyarország 43,6 napos átlagával viszonylag jó helyen áll, Hollandia és Lengyelország között -, az északi gyorsaság ellenpólusát pedig kevéssé meglepő módon a mediterrán államok alkotják: a 82,1 napos Spanyolország, a 85,6 napos Portugália és a sereghajtó Olaszország 98,3 nappal. Az EU egészében a követelések 1,9 százaléka bizonyul behajthatatlannak, Magyarországon a 2,7 százaléka. A komplex fizetési kockázatot tartalmazó táblázatban ugyancsak a skandinávok szerepelnek a legjobban, itt Magyarország a középmezőny elejéről annak végére került, míg az utolsó négyben érdekes módon Lengyelország és Csehország is ott van az Ibériai-félsziget két állama mellett.