Adócsomag öt évre
A kormány várhatóan lapzártánk után, szeptember 14-én fogadja el, majd ezt követően nyújtja be a parlamentnek a 2005.
A kormány várhatóan lapzártánk után, szeptember 14-én fogadja el, majd ezt követően nyújtja be a parlamentnek a 2005. év változtatási javaslatait is magában foglaló, öt évre szánt adómódosító csomagját. Mindebből a hétfői lapzártánkkor ismert, fontosabb javaslatokat ismertetjük (a társadalombiztosításra vonatkozó javaslatokat lásd külön keretben a 97. oldalon).
Személyi jövedelemadó
2006-ban a felső adókulcs 38-ról 36 százalékra csökken, a 18 százalékos alsó kulcs sávhatára évi 1,5 millió forintról 1,55 millió forintra nő. A kiegészítő adójóváírás a jelenlegi havi 57 ezer forint helyett havi 63 ezer forint bérjövedelemig biztosít adómentességet.
Megszűnik a gyermekek utáni családi kedvezmény, ezt mindenki alanyi jogon a családi pótlékban kapja meg. A háromgyermekesek ezután gyermekenként havi 4 ezer forint családi kedvezményt érvényesíthetnek, feltéve, hogy a családi pótlékban részesülő szülő éves bruttó jövedelme nem haladja meg a 6 millió forintot. Háromnál több gyermeket nevelőknél a kedvezmény érvényesíthetőségének jövedelemhatára gyermekenként 500 ezer forinttal nő, de évi 8 millió forint jövedelem felett már ők sem vehetik igénybe a kedvezményt.
Megszűnik a Sulinet-kedvezmény (jelenleg a számítástechnikai eszköz vásárlásra fordított összeg felét - legfeljebb 60 ezer forintot - leírhatják adójukból azok, akiknek éves jövedelme nem haladja meg a 3,4 millió forintot).
A munkáltató által adómentesen adható juttatás nem lehet több a bér 15 százalékánál, dolgozónként évente 500 ezer forintnál. Ebbe a keretbe beletartozik az önkéntes pénztári hozzájárulás, az üdülési csekk, az iskolakezdési támogatás, a köztisztviselői ruhapénz, a köztisztviselők havi járandóságának 2 ezer forintos kiegészítése, de nem kell beszámítani a munkába járás költségeinek támogatását és az étkezési hozzájárulást. Az előírt kereteket meghaladó rész után a munkáltatónak 44 százalékos szja-t és az adózott összeg után 29 százalékos társadalombiztosítási (tb) járulékot kell fizetnie.
2007-től 150 ezer forinttal, évi 1,7 millió forintra nő a 18 százalékkal adózó jövedelem határa.
2008-tól tovább nő a 18 százalékkal adózó jövedelem sávhatára, ami ekkortól évi 1,9 millió forint lesz.
2009-től évi 2,3 millió forint lesz a 18 százalékkal adózó jövedelem határa.
2010-től évi 3 millió forint lesz a 18 százalékkal adózó jövedelem határa.
Luxusadó
2006-tól külön törvény alapján 0,5 százalék - a helyi önkormányzatokat megillető - adó terheli a 100 millió forintnál nagyobb forgalmi értékű ingatlanok ezen értékhatár feletti részét.
Társasági adó
2006-tól az adóalap első 5 millió forintja után a normál 16 százalék helyett 10 százalék lesz az adó, feltéve, hogy a társaság legalább a minimálbér kétszerese után fizet tb-járulékot, és semmilyen más adókedvezményt nem vesz igénybe. Ugyanilyen feltételekkel az egyéni vállalkozók is alkalmazhatják az alacsonyabb adókulcsot.
Általános forgalmi adó
2006-tól a jelenlegi 25 százalékos felső kulcs 20 százalékra csökken. Ez a módosítás a benzin és a gázolaj esetében már októbertől hatályba lépne. Megszűnik a támogatások utáni arányosítási kötelezettség és az ingatlanközvetítés tárgyi adómentessége.
Regisztrációs adó
2006-tól az áfa felső kulcsának csökkentését adóemelés ellensúlyozza, ami a környezetvédelmi szempontból veszélyesebb gépjármű-kategóriáknál, a motorkerékpároknál és a muzeális járműveknél az átlagosnál magasabb lesz.
Iparűzési adó
2006-tól a jelenlegi 50 százalék helyett az iparűzési adó teljes összege levonható lesz a társasági adó alapjából. Az adóalap - az úgynevezett akadálymentesítési csomagban már elfogadottak szerint - csökkenthető lesz a kamat és a jogdíj költségével is. Levonható lesz továbbá az adóalapból a külföldi telephely árbevétele, feltéve, hogy az után a társaság helyben már fizetett önkormányzatot megillető adót.
2008-tól megszűnik az iparűzési adó.
Jövedéki adó
2006-tól az italoknál és a dohánytermékeknél adóemelés ellensúlyozza az áfacsökkentést, a cigaretta jövedéki adója ezen felül további 7,5 százalékkal nő. (A bor literenkénti 8 forintos jövedéki adója megmaradna, de ez már nem a büdzsét illetné, hanem bormarketingre lehetne fordítani.)
Egyszerűsített vállalkozói adó
2006-tól a lakásszövetkezetek és a közjegyzői irodák is választhatják az evát. Negyedévente nemcsak befizetni kell az evát, hanem bevallást is be kell nyújtani az adóhatóságnak.
Egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás
2006-tól külön törvény szerint egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulást (ekho) választhatnának a művészek és a sajtó képviselői évente legfeljebb 25 millió forintos bevételig, feltéve, hogy munkáltatójuk vagy saját maguk legalább a minimálbér után megfizetik az adókat és a járulékokat. Az ekhós bevétel után a munkáltató (kifizető) közterhe 20 százalék, a magánszemélyé pedig 15 százalék lenne. Az ekhós bevétel 50 százaléka számítana be a nyugdíj alapjába, de nem jogosítana táppénzre, gyedre és munkanélküli-segélyre.
Adózás rendje
2006-tól az adóhatóság által fizetendő késedelmi pótlék kiszámításánál nem kell figyelembe venni azt az időszakot, amellyel az ellenőrzés a külföldi adóhatóság megkeresése miatt meghosszabbodik (jelenleg kilencven napot meghaladó ellenőrzés után köteles késedelmi pótlékot fizetni a hivatal).
Az akadálymentesítési csomagban már elfogadottak szerint a munkáltatónak havonta és munkavállalónként kell bevallást benyújtania a kifizetésekről, juttatásokról és az ezeket terhelő adókról és járulékokról.