2005. április. 20. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. április. 20. 17:52 Pénzügyek

Kombinációs előnyök

Az óvatos turista, ha az Európai Unió tagállamaiban, továbbá Izlandon, Liechtensteinben vagy Norvégiában portyázik...

Az óvatos turista, ha az Európai Unió tagállamaiban, továbbá Izlandon, Liechtensteinben vagy Norvégiában portyázik, helyesen teszi, ha üzleti biztosítása mellé kiváltja az úgynevezett E111-es igazolást arról, hogy Magyarországon biztosított, illetve egészségügyi ellátásra jogosult. Még akkor is, ha ezzel az ingyen igényelhető nyomtatvánnyal csak az orvosilag szükséges egészségügyi ellátásra és kizárólag a helyi társadalombiztosítással (tb) szerződött szolgáltatónál jogosult a turista (az utasbiztosítás tartalma ennél általában bővebb, és magánszolgáltatók igénybevételére is feljogosít).

Látszólag ellene szól az igazolás kiváltásának, hogy ennek felmutatása mellett is kell szinte minden tagállamban valamilyen mértékű (5-20 eurós) önrészt fizetni a receptért, az orvosi vizitért, a mentőszállításért, a kezelésért, és ezt itthon nem téríti meg az egészségbiztosító. "Az utasbiztosítás az önrészt is fedezi, de az ellátásokat csak a szerződés szerinti kártérítés erejéig finanszírozza, míg az E111-gyel a szükséges beavatkozást árkorláttól függetlenül megkaphatja a biztosított" - mutatott rá a két végpontot lefedő, "kombinált" biztosítás előnyeire Bartucz Attila, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) szóvivője. A kizárólag E111-es nyomtatvánnyal rendelkező turistáknak egyes EU-tagállamokban - Belgiumban, Franciaországban és Luxemburgban - számítaniuk kell arra, hogy ott visszatérítéses rendszer működik, azaz a betegnek meg kell előlegeznie a gyógyszer, illetve az ellátás költségeit. Ilyenkor a számlákat a helyi biztosító (Luxemburgban a munkavállalói kassza) fizeti ki helyben, vagy utalja át utólag a megadott címre, bankszámlaszámra. Ha valaki nem kötött utasbiztosítást, és E111-es igazolást sem vitt magával, de valamelyik EU-tagállamban mégis gyógyszerre, orvosi beavatkozásra szorul, utólag benyújthatja a számlát a lakóhelye szerint illetékes megyei egészségpénztárnak. Ilyenkor a pénztár információt kér a külföldi biztosítótól, hogy mennyit fizetett volna, ha az illetőnek lett volna igazolása. Az utóbbi nélkül a tagállamok egészségügyi szolgáltatói általában üzleti árat számláznak, azaz az utólagos papírozással a turistának nemcsak az önrészt kell állnia, hanem az üzleti és tb-ár közti különbözetet is. Az arányokat jellemzi, hogy például egy gyomorfertőzött 16 hónapos magyar gyermek ausztriai orvosi ellátásáért 51,95 eurót fizettek a szülők, de utólag ezért csak 33,68 eurót térített a tb, míg egy másik turista 41,56 eurós számlát kapott a házhoz hívott orvosért, amiért itthon 17,76 eurós térítést kapott.

Az E111-es nyomtatványt Magyarország uniós csatlakozásától a múlt hét végéig összesen mintegy 200 ezren váltották ki a megyei egészségpénztáraknál, ahol ez személyesen vagy postán igényelhető - az utóbbi esetben 30 napos ügyintézésre kell számítani. Az igényléshez személyi igazolvány, taj-kártya és az egészségügyi ellátásra való jogosultságot bizonyító okmány (például munkáltatói igazolás, nyugdíjas-igazolvány, iskolalátogatási igazolás) szükséges. A 90 napig érvényes papír E111-et az unióban jövő januártól kötelezően plasztikkártyák váltják fel. Magyarországon az OEP ígérete szerint már idén novembertől hozzáférhető lesz a plasztikkártya, melynek érvényességi ideje egy év lesz, s ahogy a papíralapú igazolásért, ezért sem kell majd fizetni.

hvg360 Balla István - Nemes Nikolett 2025. január. 12. 19:30

„Nem szólhat minden videó az orális nyalókendőről” – interjú a Nődokikkal, a TikTok orvos sztárjaival

Elsősorban orvosnak tartják magukat, de szabadidejükben tulajdonképpen megújították a tudományos ismeretterjesztést, amikor pár perces TikTok-videókban magyaráznak el bonyolult nőgyógyászati témákat. A „Nődokikat”, azaz Baradács Istvánt, Czébely-Lénárt Andrást és Csirzó Ádámot kérdeztük a videókról, a tabukról és az orális nyalókendőről.