2005. április. 06. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. április. 06. 17:24 Pénzügyek

Opcióból jelentjük

Nagyszerű évet tudhat maga mögött a bécsi tőzsde, a vezető részvényeket tömörítő ATX index 57,4 százalékot emelkedett...

Nagyszerű évet tudhat maga mögött a bécsi tőzsde, a vezető részvényeket tömörítő ATX index 57,4 százalékot emelkedett 2004-ben, és a piaci kapitalizáció is szépen gömbölyödött, egészen 72 milliárd euróig. A részvényárfolyamok alakulása néhány esztendeje már közvetlenül érinti a tőzsdei jegyzésű osztrák vállalatok menedzsereit, miután elterjedt az Amerikában már meg is ingott részvényopciós jutalmazási forma. Az opció tulajdonosa meghatározott időszakban részvényt vásárolhat szabott áron. Ha az opció gazdája jól választja meg a beváltás időpontját, komoly bevételt remélhet a részvényárfolyam emelkedésétől, s arra is van lehetősége, hogy adott pillanatban ne részvényt vegyen, hanem készpénzre cserélje az opciót. Akármelyik verzió mellett dönt is, a megszerzett bevétel jövedelemadó-köteles.

Az OMV olajvállalat igazgatóságának tagjai évente 60 ezer eurónyi részvényre kaphatnak opciót, a vezérigazgató, Wolfgang Rutterstorfer - akinek tavalyi bruttó keresete opció nélkül, de bónuszokkal együtt 880 ezer euró volt - opciós csomagja jelenleg 3,4 millió eurót ér. Megkötés, hogy az opciót két évig tartani kell, s az átváltás csak legalább 15 százalékos árfolyam-növekedés esetén történhet meg. A Böhler-Uddeholm (BU) nemesacélgyártó konszern vezetője, Claus Raidl, aki mellesleg az osztrák kancellár gazdasági tanácsadója, tavaly 20 ezer BU-részvényre váltotta opcióját, s azóta papírjai 1,2 millió eurót drágultak a tőzsdén. A fűtőelemeket gyártó Radex-Heraklith konszern élén álló Helmut Drexler 1,25 millió euró jövedelemre tett szert opcióból, valamivel többre, mint amekkora a tavalyi bevezetése volt (1,1 millió euró). A VA Tech vezére, Klaus Sernetz, most, hogy a céget az ő akarata ellenére megvette a Siemens, 1,05 millió eurót nyer 24 ezer darabos opciójával. A Siemens-ügylet fordulatokban gazdag története 55 euróról 65 euróra nyomta fel az árfolyamot, ráadásul úgy, hogy a VA Tech veszteséggel zárta a múlt esztendőt.

A legtöbb indulatot a Telekom Austria vezetőinek tavalyi opciós haszna váltotta ki. Mintegy száz vezető menedzser azzal a kikötéssel juthatott részvényhez, hogy a papírok árfolyama 2004. február 27-én érje el a 11,7 eurót. A tőzsdezárás előtti pillanatban történt meg a csoda; a vezetők 9,2 millió eurót tehettek zsebre. Mint utóbb kiderült, annak köszönhetően, hogy egy beavatott bank a kívánt időpontban felnyomta a részvény értékét. A vitatott ügyletből a tavaly 800 ezer eurós bruttó fizetéssel honorált Heinz Sundt vezérigazgatónak 390 ezer euró jutott, az idén további 210 ezerre számíthat. Egyébiránt az ő opció nélküli bruttó éves fizetése 800 ezer euró.

Claus Raidl BU-vezér már kezd rossz véleménnyel lenni a részvényopciós vezetői ösztönzési formáról, mivel ez szerinte egyrészt őrületes pénzcsalásra, manipulációra serkentheti az információs előnyben lévő vállalatvezetőket, másrészt az sem helyénvaló, ha veszteséges vállalat élenjáróit tömik ki pénzzel.

FÖLDVÁRI ZSUZSA / BÉCS

Itthon hvg.hu 2025. január. 09. 14:00

Szabó Andrea szociológus a Fülkében: Magyar Péter nem érte el a Fidesz magszavazóit, stabil a tábor

Videóra vált podcatsunk, a Fülke. A hangban követne bennünket, az a megszokott streamingfelületeken továbbra is megtalál minket, de most már a YouTube-on videóban is kint lesznek adásaink. Az új évad első részében Szabó Andrea szociológust kérdezte a Rogánt ért amerikai szankciókról, a Fidesz fiatalokat célzó stratégiájáról és többek között Magyar Péter dilemmáiról Kacskovics Mihály Béla.