2006. július. 19. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. július. 19. 18:27 Nemzetközi gazdaság

Büntiben

Visszamenőleges hatállyal napi 1,5 millió euró kényszerítő bírságot szabott ki az Európai Bizottság (EB) az amerikai...

Visszamenőleges hatállyal napi 1,5 millió euró kényszerítő bírságot szabott ki az Európai Bizottság (EB) az amerikai Microsoft cégre, mivel nem teljesítette a kijelölt határidőre - 2005. december 15-éig - az EB 2004. márciusi versenyjogi határozatában előírt kötelezettségét, azaz még mindig nem adta át a Windows operációs rendszer forráskódját. A szoftveróriás átadta ugyan az EB-nek a dokumentációt, de az nem felelt meg a brüsszeli versenyhatóság feltételeinek. A kiegészített anyag benyújtását a Microsoft július 24-ére ígérte, de úgy tűnik, az EB megelégelte az amerikaiak időhúzását. A bírság teljes összege június 20-áig meghaladja a 280 millió eurót, de ha az amerikai vállalat továbbra sem osztja meg a kért fejlesztési információkat versenytársaival, a mérték július 31-étől napi 3 millió euróra emelkedhet. Az amerikai szoftvercég ezt valószínűleg nem fogadja el, a legutóbbi hírek szerint perre készül.

Az EB nem csupán a szoftverkódok megosztására kötelezte a Microsoftot, hanem arra is, hogy ezentúl kétféle Windowst forgalmazzon, egyet Mediaplayer-alkalmazással, egyet a nélkül. Az EB szerint így elkerülhető, hogy a Microsoft az operációs rendszerek piacán elért erőfölényét a médiaalkalmazások piacára is kiterjessze. Brüsszeli sajtóértekezletén Neelie Kroes versenyügyi biztos máris előrebocsátotta: a Windows jövőre piacra kerülő új verziójának, a Vistának szintén összhangban kell lennie a közösségi szabályozással.

Vereséget szenvedett viszont az EB egy másik ügyben: az Európai Elsőfokú Bíróság érvénytelenítette a japán Sony és a német Bertelsmann Music Group (BMG) zenei részlegeinek egyesülését engedélyező két évvel ezelőtti döntését. A luxembourgi testület szerint az EB véleményével ellentétben a fúzió miatt tiltakozó zenei producerek képviselőinek igazuk van abban, hogy a világ második legnagyobb zenei szolgáltatójává emelkedve a Sony BMG túlzott piaci erőfölényre tett szert.