2005. május. 18. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. május. 18. 18:08 Nemzetközi gazdaság

New York-i perpatvar

Jobb lett volna a nézeteltéréseket csendben tisztázni, nem világgá kürtölni - morgolódnak a New York-i értéktőzsde...

Jobb lett volna a nézeteltéréseket csendben tisztázni, nem világgá kürtölni - morgolódnak a New York-i értéktőzsde (NYSE) tagjai, mivel egyik társuk, William Higgins a múlt héten bíróság előtt támadta meg a NYSE és az online kereskedéssel foglalkozó Archipelago Holdings közti fúziót. Higgins - aki az 1366 tőzsdetag közül mintegy négyszázat tömörítő Association of NYSE Equity Members elnöke - úgy véli, a múlt hónapban bejelentett összeolvadással a kereskedési joggal rendelkezők nem járnak elég jól.

Az ügylet nyomán létrejövő NYSE Group nevű cégben - amellyel a NYSE is tőzsdén jegyzett értékpapírpiaccá válik - a börze jelenlegi tulajdonosai együttesen csak 70 százalékos részhez jutnak, emellett fejenként nagyjából 300 ezer dollár készpénzt is kapnak, ami a tőzsdei tagságot 2,5 millió dollárra értékeli, míg egy hely a múlt hónap közepén még csak 1,62 milliót ért. Higgins keresetében túlzottnak tartja az Archipelago 30 százalékos részesedését, és úgy véli, ez a mérték leginkább a tranzakcióban mindkét fél tanácsadójaként szereplő Goldman Sachs brókerház érdeke.

Az erőviszonyokat sokak szerint inkább a 90-10-es tulajdoni arány tükrözné. Ám a Goldman Sachsnak az Archipelagóban lévő 15,6 százalékos részesedése a jelenlegi feltételek mellett felértékelődik, és 29 tőzsdetagságával együtt az új cégben 5 százalékot birtokolva annak legnagyobb egyéni tulajdonosa lenne. Arról nem is beszélve, hogy a NYSE elnöke, John Thain egy éve még a Goldman Sachs első embere volt, és a tőzsde azon vezetői közé tartozik, akik a fúziós ügylet révén a tőzsdetagok 70 százalékos pakettjét 65 százalékra mérsékelve 5 százalékhoz jutnak a NYSE Groupban.