A csatatér
A BL-döntő helyszíne, a moszkvai Luzsnyiki stadion egyike az UEFA által ötcsillagosként minősített 29 európai...
A BL-döntő helyszíne, a moszkvai Luzsnyiki stadion egyike az UEFA által ötcsillagosként minősített 29 európai fociarénának. 1956 nyarán Lenin Központi Stadion néven nyitották meg Moszkvában, az akkor még Lenin-hegyként ismert Veréb-hegy tövében. Ma a több mint 145 hektáros területen 140 létesítménynek otthont adó Luzsnyiki sportkomplexum központi építménye.
A 301 méter hosszú és 240 méter széles, ellipszis alakú stadionban egy 105-ször 68 méteres focipályát alakítottak ki. A 63,5 méter széles és 15 ezer tonnás héjszerkezet által fedett lelátókon 84 ezer ember fér el. A Chelsea-Manchester mérkőzésre azonban csak 69 és fél ezer jegyet adtak el, mert - mint Anzselika Birjukova, a Luzsnyiki komplexum szóvivője a HVG-nek elmondta - egyrészt a pályára rossz rálátást adó székek üresen maradnak, másrészt helyet kell biztosítani a tudósítóknak, a kameráknak, valamint a biztonsági embereknek is.
A viadalra a stadion egy részét felújították. "Megszépült a sajtóközpont és a VIP-részleg, két új videokijelzőt szereltek fel, és olyan beléptetőrendszert helyeztek üzembe, amely segít kiszűrni a hamis jegyeket" - sorolta a HVG-nek a változásokat Anzselika Birjukova. A moszkvai kemény teleknek jobban ellenálló műfüves focipályára ideiglenesen természetes pázsit került, méghozzá kétszer is. Lapbeszámolók szerint ugyanis az első, Moszkva közeléből hozott gyepszőnyeg nem felelt meg a szigorú követelményeknek, ezért azt az aréna környékének parkosítására használják föl, és Szlovákiából kellett sürgősen - 300 ezer dollárért - új, immár jó minőségű füvet hozatni.
A Luzsnyiki aréna, amelynek azonos nevű tulajdonos cége egyben a Torpedo Moszkva labdarúgóklub gazdája is, fő helyszíne volt az 1980-as olimpiának, és jó néhány más nagyszabású sportversenynek is otthont adott. De 1989-ben egy békefesztiválon koncertezett ott a Scorpions, Bon Jovi és Ozzy Osbourne is, 2006-ban pedig Madonna lépett fel a lelátók előtt. Történetének legszomorúbb epizódja egy 1982. októberi UEFA-kupa-mérkőzéshez kapcsolódik. A Szpartak Moszkva és a holland HFC Haarlem összecsapása egygólos orosz vezetésnél már a végéhez közeledett, és a nézők egy része hazaindult, amikor a Szpartak a hosszabbításban újabb gólt lőtt. A szurkolók egy része erre visszafordult az egyetlen nyitva lévő kaputól, szembe találta magát a távozni akarókkal, és a síkos lépcsőkön keletkezett tumultusban a hivatalos adatok szerint 66, becslések szerint mintegy 340 ember vesztette életét.