Kémhálózat
A kínai kormányzati szervek által támogatott komputerkémkedés élénkülésére figyelmeztetett a minap a brit elhárítás...
A kínai kormányzati szervek által támogatott komputerkémkedés élénkülésére figyelmeztetett a minap a brit elhárítás, az MI5 főnöke. A The Times című londoni napilap értesülése szerint Jonathan Evans bizalmas levélben tájékoztatta a veszélyről háromszáz bank, könyvvizsgáló és jogi tanácsadó cég igazgatóit, biztonsági főnökeit. Az intést egy korlátozottan hozzáférhető kormányzati honlapon, a Nemzeti Infrastruktúra-védelmi Központ oldalán is közzétették. A dokumentum szerint a Kínában érdekelt brit cégeket célba vették az ázsiai ország hadseregének internetes szakemberei, hogy a világhálón keresztül szerezzenek meg bizalmas értesüléseket.
A figyelmeztetés - amelyet a múlt héten Londonban a kínai külügyminiszter azzal igyekezett cáfolni, hogy saját kormányhivatalaik is áldozatai a hackertámadásoknak - alig néhány nappal az után került nyilvánosságra, hogy egy átfogó, a számítástechnikai biztonsággal foglalkozó jelentés ugyancsak Kínát nevezte az internet legaktívabb kémjének. A Virtuális kriminológiai jelentés egyik szerzője, Ian Brown, az Oxfordi Egyetem tanára arról számolt be, hogy kínai eredetű számítógépprogramokkal még a londoni kormányzati központ, a Whitehall informatikai rendszerét is megpróbálták feltörni. A brit rendőrség szervezett bűnözéssel foglalkozó ügynökségétől, a NATO-tól és az amerikai Szövetségi Nyomozóirodától (FBI) származó adatokra is épülő dokumentum egyebek közt megállapítja, hogy Nagy-Britannia az "internetes hidegháború" korszakába lépett, s ebben a legnagyobb nemzetbiztonsági veszélyt a webalapú kémkedés jelenti, amelynek technikáit Kína mellett 120 másik ország is rendszeresen alkalmazza.
Nem véletlen, hogy az amerikai légierőnél új részleget hoztak létre, amelynek dolga felkészülni az internetes hadviselésre, a NATO-ban pedig, miután a szövetség informatikai rendszerei többször is kibertámadások célpontjaivá váltak, több mint tíz saját ügynökség dolgozik az ilyen incidensek kivédésén.