Csak szelíden
Szervezetten végrehajtott szélsőséges állatvédő akciókra még nem volt példa Magyarországon, ám érzékelhető egyfajta...
Szervezetten végrehajtott szélsőséges állatvédő akciókra még nem volt példa Magyarországon, ám érzékelhető egyfajta radikalizálódás a mozgalmon belül - véli Szilágyi István, a Fehérkereszt Állatvédő Liga kurátora. Mint a HVG-nek elmondta: bár van hatályos magyar állatvédelmi törvény, és három éve a Btk.-ba is bekerültek az állatkínzásra vonatkozó rendelkezések, a jogszabályoknak nem sikerül kellőképpen érvényt szerezni. Szerinte az állatkínzókra kirótt "enyhe büntetések radikalizálhatják az aktivistákat". "Egy hajszál választ el attól, hogy ezek a vélemények tettlegességig fajuljanak" - hangoztatta a kurátor, aki példaként elmondta: épp a napokban sokan majdhogynem vendettát követeltek az ellen a rendező ellen, akinek filmjében a nagyobb hatás kedvéért vízbe fojtottak egy kismacskát.
Berey Attila, a Herman Ottó Magyar Országos Állat- és Természetvédő Egyesület (Herosz) elnöke úgy látja, hogy noha vannak szervezetek, amelyek nagyszabású tiltakozó kampányokkal igyekeznek felhívni a figyelmet a problémákra, a hazai állatvédelmi mozgalom energiái jórészt kimerülnek a kóbor, gazdátlanná vált állatok mentésében, elhelyezésében és ezen akciók anyagi hátterének megteremtésében. Két éve a média közvetítésével magukat radikális állatvédőknek nevező ismeretlenek azzal fenyegetőztek ugyan, hogy ha valaki állatot kínoz, azzal ugyanolyan kegyetlenül fognak elbánni, ám róluk azóta nem hallani. A Herosz, a Magyar Állatvédők Országos Szervezete, valamint a Magyar Állatvédő és Természetbarát Szövetség viszont közben megalkotta az állatvédők etikai kódexét, elutasította a törvénytelen eszközök alkalmazását, és deklarálta, hogy elveivel nem egyeztethető össze az erőszak.
Magyarországon állatkísérleteket csak jogilag szabályozott keretek között lehet végezni - mondta a HVG-nek Berey Attila, és hozzátette: tapasztalataik szerint ezek engedélyezésekor betartják a speciális állatvédelmi előírásokat. Szilágyi István kifejtette, Magyarországon egyelőre "nincs társadalmi igény" arra, hogy az állatkísérletek ellen fellépjenek. "Nálunk ma még a hétköznapi brutalitással kell küzdeni" - mondta. A legszélsőségesebb állatvédő akciójuk eddig az volt - tette hozzá -, amikor egy autóba zárt kutya megmentése érdekében betörték a kocsi ablakát.