Menekülés a tanulásba
Kérelmezők ezrei rohamozták meg Párizsban és más francia városokban a prefektúrák idegenrendészeti irodáit, miután...
Kérelmezők ezrei rohamozták meg Párizsban és más francia városokban a prefektúrák idegenrendészeti irodáit, miután Nicolas Sarkozy belügyminiszter június 13-án kelt körirata alapján megkezdték azon illegális bevándorlók helyzetének a rendezését, akiknek legalább egy beiskolázott gyermekük van. A belügyi tárca vezetője tavaly október végén rendelkezett úgy, hogy ezek a családok a tanév befejezéséig nem toloncolhatók ki az országból, de most választás elé állította őket. Augusztus 13-áig megemelt visszatérési segélyt - házaspáronként 7 ezer, gyerekenként a harmadikig 2 ezer, a negyediktől pedig ezer eurót - kapnak a francia államtól, ha önként elhagyják az országot, vagy újra tartózkodási engedélyért folyamodhatnak, ha a gyerek legalább tavaly szeptember óta iskolába jár, Franciaországban született, vagy 13 éves kora előtt érkezett, egyik szülője legalább két éve Franciaországban él, és családja "reális beilleszkedési szándékot" tanúsít.
Most nem csupán az a mintegy ezer család igyekszik megragadni az alkalmat, amelynek ügyében az iskolaév alatt született kiutasító határozat, hanem olyanok is, amelyek hasonló helyzetben vannak, de eddig megúszták a kitoloncolást. Sok tartózkodási engedély nélküli ember érzi úgy, hogy ez az utolsó esélye, mert a június 30-án a parlament felső házában, a szenátusban is megszavazott új bevándorlási törvény megszüntette azt a korábbi lehetőséget, hogy a bevándorlók tízéves illegális tartózkodás után rendezhették jogi státusukat. Nem csoda, hogy Yannick Blanc, a párizsi rendőrség illetékes igazgatója a Le Monde-nak adott interjúban azt találta mondani, akár több ezer családot is legalizálhatnak, ami közel áll az Oktatás Határok Nélkül nevű civil hálózat, a RESF 4 ezres becsléséhez.
A párizsi rendőri vezető meglehetősen liberális szemléletű nyilatkozata azonban nem tetszett Sarkozynek, aki pénteken egy vidéki pártrendezvényen határozottan leszögezte: szó sem lehet tömeges legalizálásról, ami a szocialista kormányok alatt az utóbbi két évtized alatt négyszer is előfordult, de szerinte "katasztrófához" vezetett. Sarkozynek, aki nem akarja elriasztani a vele amúgy rokonszenvező szélsőjobboldali szavazókat, ügyesen kell lavíroznia: az ellenzéki szocialisták a tömeges legalizálást sürgetik, míg a szélsőségesen nacionalista Nemzeti Front vezére, Jean-Marie Le Pen máris "migrációs áradatról" beszél. A Libération baloldali párizsi napilap értesülése szerint a belügyminisztérium a június 13-ai körirat korlátozó értelmezésére fogja biztatni a prefektusokat.
Nem mintha idáig túlzott nagylelkűség jellemezte volna a hatóságokat: ahogy vége lett a tanításnak, újraindultak a kitoloncolások. Szombaton feltették a Casablancába induló repülőgépre az első kiutasított gimnazistát, a 19 éves marokkói Abdallah Boujrafot, aki 14 éves korában érkezett Franciaországba, és vesztére egy héttel ezelőtt előállította a rendőrség azzal a gyanúval, hogy megtámadott egy hajléktalant. Közben a RESF égisze alatt országszerte kampány kezdődött a kitoloncolás veszélyének kitett tanulók jelképes örökbefogadására. Július 6-án az Európai Parlament plenáris ülésszakának utolsó napján Strasbourgban néhány francia képviselő is védnökséget vállalt gyerekek fölött.