2006. szeptember. 06. 00:00 Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 06. 17:00 Trend

Közkeletű tévhitek

Annál jobb a mosógép, minél nagyobb fordulatszámon centrifugál...

Annál jobb a mosógép, minél nagyobb fordulatszámon centrifugál...

A magas, percenként akár 1800-as fordulatszámra csak akkor van szükség, ha utána szárítógépbe kerül a ruha. A teregetéshez elég az 1000-es fordulat. Kevésbé gyűrődik a ruha, és az ilyen gépek olcsóbbak is.

Nem jó a német kávé, mert nagyon híg, nincs ereje...

Bár idehaza nincs hagyományuk, itthon is kaphatók a német típusú filterkávét főző gépek. Egy átlagos adag filterkávéban 60-100 milligramm koffein van, egy eszpresszóban csak 50-60 milligramm. Míg a filteren lassan csurog át a forró víz, az eszpresszót a gépek nagy nyomással, rövid ideig forrázzák, ezért a hamarabb oldódó aromákból több, koffeinből és keserű anyagokból kevesebb kerül bele.

Érdemes víztisztítót venni, mert a csapvíz nem egészséges...

Magyarországon a csapvíz a legtöbb helyen külön kezelés nélkül nyugodtan iható. A víztisztítók hatékonysága készülékenként más és más, viszont - mint minden, vizet tároló készülékben, így a párologtatókban és a klímákban is - nem elhanyagolható kockázat, hogy rendszeres tisztítás nélkül baktériumok szaporodnak el bennük. Régi házakban, ahol ólomból van a vízvezeték, a csövek cseréjéig egyszerűen jól ki kell folyatni a vizet.

Mindig vízlágyítót kell tenni a mosógépbe, nehogy a kemény víz tönkretegye...

Magyarországon valóban sok helyen kemény a víz, de nem annyira, amennyire a mosószergyártók (a maguk szempontjából ügyesen) feltüntetik. Érdemes meggyőződni saját lakóhelyünkön a víz tényleges keménységéről. A túl sok mosópor vagy vízlágyító a környezetnek és a pénztárcának sem tesz jót.

Nem kell vízforraló, a teavíz a tűzhelyen vagy a mikróban is felforr...

A gáztűzhely valóban takarékosabb az elektromos vízforralónál, viszont előbbin jó kétszer annyi ideig tart ugyanannyi víz felforralása. A villanytűzhely lassabb is és drágább is. A legpazarlóbb és leglassabb megoldás azonban mikróban vizet forralni. Allergiások viszont ne vegyenek nyitott fűtőszálas vízforralót, mert a nikkelbevonat apránként a vízbe kerül.

A mosogatógép pazarol, jobb kézzel mosogatni...

A gép használ kevesebb vizet és energiát. Egy átlagos normálprogramhoz 1-1,5 kilowatt áram és 10-25 liter víz kell. Ennél nemcsak a folyó vizes, hanem a kétmedencés kézi mosogatás is több vizet igényel. A megtakarítás révén a vételár visszatérül, mire a gép eléri élettartamának végét - a kényelemről nem is beszélve. A gép alaposabban is mosogat, mert olyan forró vizet és erős vegyszert használ, amilyenbe a háziasszony nem tehetné bele a kezét.

Minél több wattos a porszívó, annál jobban tisztít...

A gyártók a csomagolásra rendszerint a motor teljesítményét írják fel - nemegyszer több mint 1000 wattot -, pedig a gép tisztítóképessége sokkal inkább függ sok technikai részletmegoldástól. A szívóteljesítmény többet elárul, de ezt a csomagoláson rendszerint nem tüntetik fel: ez jó, ha 300 watt fölött van. Érdemes a gyártó katalógusából vagy internetes oldalairól tájékozódni.

Nem érdemes légkondicionálót beépíteni a lakásba, megteszi egy mobil klíma is...

A mozgatható berendezések valóban olcsóbbak, de csak 1-2 Celsius-fokkal hűtik le a helyiség levegőjét. Miközben a meleg levegő vastag csövön távozik belőlük, a cső visszamelegíti a szobát, mivel pedig a cső végét a nyitott ajtón vagy ablakon kell kidugni, ott is beáramlik egy kis meleg.

A papír porzsák sokba kerül. Jobb a porzsák nélküli porszívó...

A légörvénnyel vagy vízszűrővel működő dobozos készülékek szívóhatása valamivel gyengébb, mint a papír porzsákosoké. A dobozok kiürítése és a szűrők tisztítása piszkos munka, a por egy része újra kiszóródhat.

Forrás: Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség, Stiftung Warentest