2005. június. 29. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. június. 29. 17:09 Trend

Egy fúzió hullámai

Európa déli és keleti felének banktérképét is átrajzolja az olasz UniCredit és a német HypoVereinsbank októberben...

Európa déli és keleti felének banktérképét is átrajzolja az olasz UniCredit és a német HypoVereinsbank októberben beteljesülő fúziója (HVG, 2005. június 11.). A Bank Austria-Creditanstaltnál (BA-CA) mindenesetre abban reménykednek, hogy Bécsben marad a létrejövő új óriásbank kelet-európai érdekeltségeinek központja - talán így a BA-CA is megússza a különben elkerülhetetlen létszámcsökkentést. Az 1997-ben, két osztrák bank fúziójából létrejött BA-CA ugyanis 2001-ben az UniCredit által most bekebelezett müncheni pénzintézet 100 százalékos tulajdonába került (két évvel később a HVB, amikor helyzete megrendült, az osztrák bank részvényeinek 25 százalékát kénytelen-kelletlen a bécsi tőzsdén értékesítette). Az Ausztriában ma sokat szidott négy évvel ezelőtti felvásárlásnak volt egy hatalmas előnye a BA-CA számára: a német anyabank átvette tőle a veszteséges, s azóta sem reparált tengerentúli üzleteket, viszont maradéktalanul a bécsi központnak adta át a közép- és kelet-európai érdekeltségeket.

A bécsi álmok most arról szólnak, hogy az idei fúzió nyomán létrejövő 42 milliárd euró tőzsdei értékű, 126 ezer alkalmazottat foglalkoztató, az európai banklista 9. helyére előrerukkoló óriásbank keleti részlege 2300 bankfiókkal és 48 ezer alkalmazottal a BA-CA ölébe hull. Bécsben úgy spekulálnak, hogy az osztrák bank vezére, Erich Hampel, aki hamarosan a milánói központ 9 tagú igazgatóságának tagja lesz, gondoskodik majd az önállóság megőrzéséről, s legfeljebb egy második keleti holding is alakul az orosz és a török bankpiac közvetlen irányítására. Ez a régió többi országában illetékesnél kockázatosabb holding egyelőre a BA-CA 1,9 milliárd euró értékű, 28 fiókból álló orosz és az eddigi UniCredit idén megvett török érdekeltségét fogná össze, utóbbit 165 fiókkal, 5,2 milliárd euró mérlegfőösszeggel.

Kevésbé örülnek a súlyos erőfölényt teremtő olasz-német bankházasságnak Lengyelországban, Horvátországban és Romániában. Különösen a lengyel bankvilág nyugtalan, ott ugyanis az olasz pénzintézeté az ország második legnagyobb bankja, a Bank Pekao, a német-osztrák párosé pedig a Bank Przemyslowo-Handlowy, amelyek együtt 1267 bankfiókkal s 25 milliárd eurót meghaladó mérlegfőösszeggel rendelkeznek, lekörözve a lengyel állam tulajdonában lévő - ma még - legnagyobb PKO Bank Polskit. Az új UniCredit 10 ezer főt érintő létszám-leépítési terve szerint Lengyelországban hatezren kerülnének az utcára; az ottani szakszervezetek már jelezték, hogy nem fogják szó nélkül tűrni az elbocsátásokat.

Horvátországban a Zagrebacka Banka révén az UniCredit eddig is piacvezető volt 27,4 százalékos részesedéssel, a HVB Splitzka bankjával együtt pedig már majdnem 37 százalékon lennének - feltételezhető, hogy utóbbit a túlzott piaci fölény miatt el kell majd adniuk. A Horvátországban 3,4 milliárd, illetve 3,2 milliárd eurós mérlegfőösszeggel szintén igen aktívan jelen lévő Erste Bank és a Raiffeisen International egyaránt jelezték már érdeklődésüket a 111 fiókkal működő, 2,8 milliárdos mérlegű Splitzka iránt.

Túlsúlyos az olasz-német-osztrák jelenlét Bulgáriában is, ahol a Bulbank révén az UniCredit a mérlegfőösszegek alapján piacvezető, a HVB pedig a harmadik legnagyobb bolgár pénzintézet, a Biochim tulajdonosa. A kartellhivatal közbelépése esetén ez utóbbi bank értékesítése várható.

Romániában éppen a múlt héten írták alá a BA-CA és az egykori teniszcsillag, Ion Tiriac bankjának egyesülését. A régió 11 országában 4,6 millió ügyféllel rendelkező osztrák bank, amely eddig a HVB Bank Romaniát mondhatta magáénak, szépen izmosodott az elsősorban vállalati ügyfelekre és magánbefektetőkre specializálódott, az országos lista 4. helyén álló Banca Tiriac 50,1 százaléknyi részvényhányadának megszerzésével. Az UniCreditnek eddig mindössze 0,2 milliárd eurónyi mérlegfőösszegű érdekeltsége volt Romániában, most majd együttes erővel igyekeznek megkaparintani a bankpiac 25 százalékát birtokló, kétharmad részben állami Banca Comerciala Romanát, amelyre persze mások is aspirálnak (például a Deutsche Bank).