2005. május. 18. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. május. 18. 18:08 Trend

Iskolák a határon túl

Bár az utóbbi években valamelyest közeledett egymáshoz az itthoni és a külföldi nyelvtanfolyamok ára, még mindig borsos összeget kell fizetnie annak, aki helyben akarja tanulmányozni valamelyik nemzet anyanyelvét. A kínálatban az európai országokbeliek mellett egyre több egzotikus kurzus is megjelenik.

Tartós barátságok születésével is eldicsekszenek azok a diákok, akik - a szervező cég prospektusaiban, illetve világhálós honlapjain - nyilvánosan közzéteszik élményeiket, melyeket valamelyik hazai nyelviskola által szervezett külföldi kurzuson szereztek. Bár óhatatlanul felmerül a gyanú, hogy a sikerjelentések idealizált képet festenek, aligha vitatható: sokkal eredményesebb lehet a nyelvtanulás egy olyan környezetben, ahol személyes kapcsolatokon keresztül, élesben is lehetőség van a tanultak kipróbálására. Erre a gyakorlatközpontú oktatásra építenek a "nyelvi utaztató" cégek, amelyekből ma már vagy két tucat kínálja szolgáltatásait a magyar piacon.

A szervezett tanturizmusnak - ahogyan az utazási irodák útjainak is - természetesen vannak veszélyei. Erre egyebek mellett azoknak a magyar diákoknak a példája irányította rá a figyelmet, akik tavaly nyáron intenzív angol nyelvi kurzusra érkeztek Angliába, s akiket - az egyik programra igyekeztükben - egy kisvárosi parkban megtámadott s jól helybenhagyott egy galeri. Hasonló esetek ellen persze senki nem tud védelmet ígérni, az igazán komoly külföldinyelvtanfolyam-szervező cégek arra azonban ma már garanciát adnak, hogy a diák azt a képzést és azt a szállást kapja, amire befizetett. Jó referencia például az, ha a résztvevőkkel utazási szerződést kötnek. Ebben a felek rögzíthetik, milyen esetekben jogos egy panasz, mi a viták elintézésének a módja (van olyan iroda, amelyik éjjel-nappali vésztelefont működtet), s mikor számíthat az ügyfél a tanfolyami díj teljes vagy részleges visszatérítésére.

Bő egy évtizednek kellett eltelnie ahhoz, hogy a magyar nyelvoktatási piacon is meghonosodjanak azok a normák, amelyek alapján ma már több-kevesebb biztonsággal eldönthető, mely külföldi tanfolyamra érdemes beiratkozni, s melyik vonzónak tűnő ajánlatot jobb messziről elkerülni - mondja Goldmann Róbert, a 2002-ben alakult Nyelvi Utaztatók Szakmai Egyesületének elnöke. A piac legnagyobb szereplői - például a Bron-y-Aur Kft. Külföldi Oktatásszervező Központ, a Challenge Educational Kft., az International House Language School Kft., az Inside Word Nyelvi Utaztató Központ, a Katedra Travel Utazási Iroda, a Lingvisit Oktatásszervező és Nyelvi Utaztató Kft., a Masterclass Kft., az STS Kft., a Study Tours Kft. és a StudyGO oktatásszervező iroda - évente 8-10 ezer diák számára kínálnak külföldi nyelvtanfolyamokat, a világ szinte minden táján; igaz, a kelet-európai kurzusokat szinte nagyítóval kell keresni a kínálatban.

A főként angol, német, spanyol, olasz, francia nyelvterületen szervezett tanfolyamok immár hagyományosnak mondható helyszínei (Ausztria, Franciaország, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország) mellett az elmúlt években újabb európai állomáshelyek jelentek meg a kínálatban (például Görögország, Írország, Málta). A tengeren túli "viszonylatokban" is - nem kis részben a vízumpolitika szigora miatt - megtörni látszik az Egyesült Államok korábbi hegemóniája, s ma már tucatjával indulnak tanfolyamok például Ausztráliában, Japánban, Mexikóban, Dél-Afrikában, Egyiptomban, Brazíliában, Venezuelában, Kínában, Marokkóban vagy Barbados szigetén.

A külföldi kurzusokra természetesen egyénileg is be lehet iratkozni. Ami többletet a nyelvi utaztatók adni tudnak: ők csak ellenőrzött kurzusokat és szálláshelyeket szerepeltetnek a kínálatukban - a képzés olyan nyelviskolákban történik, amelyek nemzetközileg is elismert akkreditációval rendelkeznek, és amelyekben képzett anyanyelvi oktatók tanítanak. A csoportok létszáma maximált - általában 6-12 fő közötti -, amit előre jelezni szoktak. "Ha nem, az már gyanús lehet, hiszen egészen más kis csoportban tanulni, mint egy nagy létszámú osztályban" - figyelmeztet Goldmann Róbert, aki az egyesület mellett a Lingvisit Kft.-t is irányítja.

Az iskolai órák általában csak a nap egyik felében - vagy délelőtt, vagy délután - vannak. Egy fél nap az iskolán kívül mindenképpen javallott, a fakultatív vagy "irányított" szabadidős programok ugyanis lehetőséget kínálnak az órán hallottak gyakorlati alkalmazására. Van olyan cég, amelyik a nyelvtanfolyamokat egyéb, az adott országra jellemző kurzusokkal kombinálja. Az Inside Word kubai kurzusán például latin táncot oktatnak, Máltán pedig búvártanfolyammal dúsítják a nyelvoktatást. A Lingvisit egyik tanfolyamán az olasz főzőművészetet népszerűsítő órák jelentik a "feltétet", Malagán pedig a flamenco lépéseit sajátíthatják el a nyelvtanulók. Gyakran kisebb üdüléssel párosul az oktatás: a Bron-Y-Aur például az Egyesült Államok Velencéjének is nevezett Fort Lauderdale-en, Florida aranypartján is kínál - elsősorban a 14-18 éves célcsoportnak - angolkurzust.

A tanfolyamkínálat a kéthetes kinn tartózkodást igénylő 15-20 órás kurzusokkal kezdődik. Ez az a minimum, mondják a szervezők, amely - bár a nyelvtudásban nem hoz okvetlenül túl sokat a konyhára - egyfajta bátorságot, lendületet ad a résztvevőknek. A négy-hat hetes kurzusoknak viszont általában már látványos a hozadékuk, ráadásul az idő hosszabbodásával csökkennek bizonyos költségek. A legköltséghatékonyabbak az úgynevezett iskolaévprogramok. Ezek általában szeptembertől júniusig tartanak, és vagy egy "szabályos" középiskolai tanév tanulmányait ölelik fel (ami itthon később beszámítható), vagy - többnyire három negyedévből álló - nyelvi képzést jelentenek.

A külföldi nyelvtanfolyamok árait szinte lehetetlen összehasonlítani. Egy kéthetes kurzus esetében jellemzően 70-120 ezer forintról indulnak a költségek, a felső határ pedig ebben az időtartamban 700 ezer forint körül van (utazás nélkül). A nagyvárosi tanulás szinte mindig jóval drágább, mint a vidéki. Utóbbiak viszont sokszor hatékonyabbak, mondják a szervező cégeknél, hozzátéve: a távolság és a tandíj gyakran fordítottan arányos. Nem ritka, hogy egy másik földrészen olcsóbb a képzés, mint egy közeli európai városban. Még az egzotikus helyszínek sem tartoznak mindig a legdrágább kategóriába. Egy hónapos hawaii angolkurzus indul 675 ezer forintért is, míg egy négyhetes kairói arabtanfolyam szállással együtt is kihozható 125 ezer forintból (igaz, ebben nincs benne az étkezés és az utazás ára).

A költségeket jelentősen befolyásolja az elhelyezés. Ez jellemzően családoknál történik, de lehet kérni egy- vagy többágyas apartmant, kollégiumi, illetve szállodai szobát is. És persze az sem mindegy, hogy a tanuló teljes ellátást, félpanziót kap, vagy önellátásra rendezkedik be, ezért még az egyazon városba meghirdetett iskolai kurzusok ára között sem ritka a két-háromszoros különbség. Egy kéthetes londoni tanfolyam díja például a Bron-Y-Aurnál - a beiratkozási díjjal együtt - 75 ezer forintot kóstál, a szállásra heti 35-50 ezer forintot kell szánni. Az International House (IH) londoni ajánlata 137 ezer forinttól indul, de egy intenzív minicsoportban elérheti a 415 ezer forintot is. Ehhez jön a szállás, ami az IH kínálatában egy hétre 29-59 ezer forint; igaz, kollégiumi elhelyezéssel heti 13 ezer forintból is kihozható. A Katedránál 90 ezer forint a legalacsonyabb tandíj a brit fővárosban, a csúcs pedig 549 ezer forint, míg a szállásárak 66-181 ezer forint között mozognak. Az Inside Word kompletten - kollégiumi elhelyezéssel - 202 ezer forintért kínálja kéthetes londoni tanfolyamát, egy házzal arrébb, Anglia egyik legnépszerűbb üdülővárosában, Brightonban viszont ennél 30 százalékkal olcsóbban is kifogható akciós ajánlat.

A 10-12 hónapos tanfolyamok átlagosan 1,5 millió forintba kerülnek. A Big Ben például 820 ezer forintért kínál tíz hónapos középiskolai programot az USA-ban, de Bécsben 2-3 millió forintot is elkérnek három trimeszterért. A várakozásokkal ellentétben az uniós csatlakozás nem növelte a külföldi nyelvtanulás iránti keresletet - mondják egybehangzóan a nyelvi utaztatók, akik úgy érzik, áraik annyira nyomottak, hogy nem sokkal olcsóbb, ellenben kockázatosabb, ha valaki egyénileg akarja megszervezni külhoni tanulását. Egy-egy akciós ajánlat pedig - persze nem a nyári nyelvtanulási főszezonban - már a belföldi tanfolyami díjakkal is versenyképesnek mondható.

DOBSZAY JÁNOS

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.