Michael Bloomberg: újrázni akaró milliárdos
Üzletemberként sem ismert lehetetlent, és New York polgármestereként is szembemegy a szabályokkal Michael Bloomberg, aki a minap bejelentette: harmadszor is indulni akar a négyéves mandátumért, jóllehet a szabályok ezt nem teszik lehetővé.
Az 1993-ban és 1996-ban népszavazáson megerősített tilalom felülírását az USA pénzügyi központját különösen sújtó hitelválság hatásával, és saját városvezetői, valamint menedzseri tapasztalataival indokolja. Ha kezdeményezése alapján az 51 fős városi tanács rendelettel felülírja a szabályt, egy év múlva újra versenybe szállhat a 8 milliós metropolis irányításáért.
A 20 milliárd dolláros magánvagyonú Bloomberg 1942-ben, Valentin-napon született a Massachusetts állambeli Medfordban, egy helyi tejüzemben könyvelőként dolgozó lengyel bevándorló fiaként. Gyerekkorában előszeretettel riogatta kígyókkal a húgát, de később megkomolyodott, és a Johns Hopkins Egyetemen mérnöki diplomát szerzett, miközben tanulmányait parkolóőri munkából finanszírozta. A Harvardon közgazdaságtant tanult, és pályafutását egyszerű tisztviselőként kezdte New Yorkban, a Salomon Brothersnél, ám amikor a brókerház 1981-es eladásakor 10 millió dollár végkielégítéssel elbocsátották, már üzlettárs volt. A pénzt befektetve és a Wall Streeten szerzett pénzügyi, valamint számítástechnikai ismereteit felhasználva megalapította a Bloomberg gazdasági hírügynökséget. A pénzügyi információkat nyújtó, 9500 főt foglalkoztató cégnek - amelyben Bloomberg 72 százalékban tulajdonos - rádió-, illetve tévécsatornája is van, éves bevétele 4,7 milliárd dollár.
Az üzleti sikerek után Bloomberg 2001-ben nyergelt át a politikára, amikor republikánus színekben elsőre megnyerte a New York-i polgármester-választást, pedig a város regisztrált szavazóinak öthatoda demokratának vallja magát. A 2005-ben fölényesen újraválasztott, kampányait magánvagyonából finanszírozó milliárdos eredetileg demokrata volt, mostanra pedig független lett, és liberális társadalmi nézeteket vall. Az idén az elnökjelöltséggel is hírbe hozott, elvált Bloomberg munkáltatóként érdes modorú maximalista, vaskos poénjaival többször is botrányt keltett - szexuális zaklatásért is beperelték -, ám bőkezűen jótékonykodik, és különösen kényes mindenféle megkülönböztetésre. Ez állítólag onnan ered, hogy első házukat szülei csak egy ír származású jogász közbeiktatásával vehették meg, mert a tulajdonos zsidóknak nem volt hajlandó eladni.