2008. április. 23. 00:00 Utolsó frissítés: 2008. április. 23. 17:10 Háló

Műhelytitkok

Google Trends, Maps, Calendar, Gmail, Picasa, Alerts - e remek alkalmazások nem a Google központjában, hanem a világ legkülönbözőbb városainak szoftverműhelyeiben készülnek. A Háló utánajárt annak, hogyan osztotta szét a feladatokat a Google.

A Google dolgozóbarát zürichi központjának fotói bejárták a magyar sajtót, arról azonban kevés szó esett, mivel is foglalkozik a cég egész világot behálózó fejlesztőgárdája, a Google-alkalmazások helyi nyelvekre fordítása mellett. A Háló utánajárt, milyen fejlesztéseket szignáltak ki a Google különböző programozócsoportjainak.

Izrael. A cég Tel-Avivban dolgozó munkatársai elsősorban héber nyelvű keresőrendszerhez kapcsolódó feladatokat kaptak. Kissé konkrétabban: azt kutatják, miként lehet a jobbról balra haladó (vagy kevert irányú) írásrendszerekben keresni. A Did You Mean héber verzióját is ők fejlesztik - ezt a keresési javaslatot akkor ajánlja fel a Google, amikor gyaníthatóan félregépeltünk egy keresőszót vagy egy nevet. A központ egyik kiemelt projektje a Google Trends (lásd keretes anyagunkat), amely nemcsak különálló oldalként érhető el, hanem a cég saját, személyre szabható startlapjához, az iGoogle-hoz csatlakoztató, külön ablakban is megjeleníthető modulként. De fejlesztenek itt adatábrázoló rendszereket (ezek legegyszerűbbje az Excel-táblából grafikont készítő program), illetve a YouTube úgynevezett Contest platformját is, amelynek révén a felhasználók videóikkal vehetnek részt különböző eseményekhez vagy termékmárkákhoz kapcsolódó versenyeken. Haifában már több nyelven is fejlesztik a Google Suggestet, amely a keresőszavak beírása közben ajánlja fel a legvalószínűsíthetőbb tippeket, valamint itt tökéletesítik a Gmail levelezőrendszerből elérhető Documents dokumentumkezelőt és -szerkesztőt is.

Oroszország. Nemcsak a keresett szót, hanem annak ragozott formáit is felkutatja a moszkvai központban kifejlesztett keresőbővítmény. Ezzel kapcsolatos morfológiai kutatásokat az orosz nyelv mellett arab, héber és cseh nyelveken is végeznek. Szentpétervárott a Google Toolbart fejlesztgetik (a keresőablakocskát, amely a telepítést követően a böngésző felső sávjában foglal helyet), illetve itt foglalkoznak a Calendar nevű online határidőnaplóval, valamint a Code Search rendszerrel is, amellyel a programozók a nyilvános forráskódok között böngészhetnek.

Anglia és Írország. A londoni iroda főleg a mobiltelefonos alkalmazások fejlesztésében jeleskedik. A telefonra készült programok közül kiemelten foglalkoznak a Google Mapsszel, a Picasa képkezelővel, illetve a gyors és könnyed telefonos vásárlást lehetővé tevő Google Checkout for Mobile-lal. Itt fejlesztik az idle screen search funkciót is, amelynek segítségével a telefonok főképernyőjéről is igénybe lehet venni a keresőrendszert. A mobilfelületek bevezetésével új hirdetési felületek is születnek, amelyeket szintén itt találnak ki, illetve tökéletesítenek. Dublinban a Google belső működéséért felelős rendszereket bütykölik, illetve az itteni gárda felelős a Google help oldalaiért és a Google-programokat alkalmazó webmesterek támogatásáért.

Svájc és Németország. A zürichi Google-központban egyelőre a keresőrendszert (és annak infrastruktúráját), a Google Mapset, valamint a Gmail levelezőrendszert csiszolgatják a programozók. A térképalkalmazást érintő fejlesztések közül kiemelendő a Points of Interest, amely egy adott város fontosabb pontjait: kórházait, bankautomatáit, templomait, különböző ízvilágokon alapuló konyháit mutatja meg a térképeken, de ide köthető például a Mapsben elrejtett repülőgép-szimulátor is. Münchenben eközben az SMS-eket alkalmazó mobilos rendszereken dolgoznak (ilyen az egyébként SMS-küldőként is elég jól alkalmazható Calendar és a szöveges üzenetben válaszokat visszaküldő SMS Search is).

Norvégia. A trondheimi központban "szerelik" a Google Alertset, amely naponta küldi el e-mailben (korábban kulcsszavakkal meghatározott) - érdeklődési körünknek megfelelően - a világhálón megjelent legújabb linkeket, illetve a lokalizált híranyagokon alapuló Google Newst is, s itt készül a program mobilos verziója is. Aarhusban eközben a felhasználói élményt javítják, s virtuális gépeken tesztelik a rendszer gyorsaságát.

Lengyelország. A lengyel lokalizáción és a keresőmotoron dolgoznak a krakkói fejlesztők, a központ érdekessége azonban, hogy itt készítik a Google új mobilos platformját, az Androidot.

A Google zürichi központjáról szóló beszámolónkat a http://hvg.hu/Tudomany/20080310_google_zurich _irodahaz.aspx oldalon olvashatják.

B. M.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.