2005. február. 23. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. február. 23. 18:42 Háló

A tevepók legendája

Az angolul Camel Spider névre hallgató pókféle valóban létezik, főként a Közel-Kelet sivatagaiban, de megtalálható az...

Az angolul Camel Spider névre hallgató pókféle valóban létezik, főként a Közel-Kelet sivatagaiban, de megtalálható az Egyesült Államokban és Mexikóban is. Az amerikai közvélemény az első iraki háború során ismerte meg a tevepókokat, az interneten terjesztett levelek azonban már akkor is tele voltak valótlan megállapításokkal. A tevepók egyáltalán nem akkora, mint a kép sugallja. A fotón ráadásul két pók látható, és még a kompozíció is megtévesztő. Ha a háttérben álló katona lábához viszonyítunk, valóban hatalmasnak tűnik az állat, de ha a jobb alsó sarokban lévő katona kabátujját nézzük, már egyáltalán nem. A 16 km/órás sebesség nem túlzás (bár más változatokban 25 mérföldes, azaz 40 km/órás sebességet írnak), nem igaz viszont sem az 1 méter magasra ugrás, sem az, hogy ez a pókféle sikongat. És ami a legfontosabb: a tevepók nem érzéstelenítő segítségével cserkészi be áldozatait, emberhúst nem eszik, legfeljebb más kisebb pókokat, gyíkokat, madarakat. (Ha kíváncsi a 2004-es esztendő internetes átveréseinek a hvg.hu szerkesztői által összeállított toplistájára, látogasson el a hvg.hu Média rovatába!)

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.