Lassú fény
"Marika néni, most már látni az alagút végét, ilyenre eddig nem volt példa" - biztatgatta a 48 esztendős gazdálkodót...
"Marika néni, most már látni az alagút végét, ilyenre eddig nem volt példa" - biztatgatta a 48 esztendős gazdálkodót Tóbiás József, aki egyúttal ígéretet tett arra is, hogy a második nemzeti fejlesztési terv (nft) keretében lehetőség lesz az áram nélküli több tízezer tanya villamosítására. A nagykőrösi körzetben a legutóbbi választásokon a fideszes Czira Szabolcs polgármesterrel szemben alulmaradt szocialista politikus Szili Katalin házelnököt kísérte tavaly novemberben "Marika néni", vagyis Oláh Imréné tanyájára - ahová egyébként a beszédes elnevezésű Tanya-világ Egyesület is be van jegyezve. "Azért az a 2007 nagyon soká van. A városban már egy kis áramszünettől is megőrülnek az emberek, mi pedig hetedik éve küzdünk a villanyért" - próbált a jelzettnél korábbi segítséget kicsikarni a munkanapjait hajnali 4-kor kezdő gazdálkodó, akinek óránként több száz forintjába kerül, ha hatalmas zajjal működő aggregátorával működőképessé teszi mosógépét, vagy fényt ad iskolás lányainak. Bár az aggregátoron kívül akad a háznál egy akkumulátor is, amit régebben a szomszédba cipelt át feltöltésre, havi 6 ezer forintért, egy éve pedig a Gaiasolar Kft. - referenciaként - a háztetőre telepített napelemei adják az áramot.
A helyiek a szocialista házelnök közbenjárását is felfedezni vélik abban, hogy a készülő regionális operatív program a 104 homokhátsági település tanyáin élő 100-140 ezer ember életfeltételeinek javítását is előirányozza. A talajvízszint csökkenésére tekintettel gondoskodna a vízpótlásról, feljavítaná a földutakat, és áramhoz juttatná a tanyákat, továbbá képzési, információs és felvásárlási központokat hozna létre, imigyen növelve az utóbbi harminc évben 73 ezerről 53 ezerre csökkent számú tanya túlélési esélyeit. A kormánynak idén nyáron kellene döntenie a költségvetés által vállalt önrész mértékéről, figyelembe véve, hogy a jórészt elszegényedett tanyasi lakosság még csekély saját erőt sem mindig tud felmutatni. Mivel két éve a fideszes Mátrai Márta vezetésével a parlament szociális bizottsága is a tanyavillamosítás mellé állt, kormányváltás esetén sem lehetne arculatvesztés nélkül kihátrálni a programból.
A Tanya-világ Egyesület most azért küzd, hogy Nagykőrös térsége legyen a mintaprojekt. "Meg kellett értenünk, hogy az uniós csatlakozással új alapokra került a finanszírozási rendszer" - inti önmagát is türelemre Zágráb Nándor nagykőrösi önkormányzati képviselő, az egyesület alapító elnöke, aki a követelések nyomatékosítására két éve petróleumlámpás tüntetést szervezett a Parlament elé.
A tanyasi áramellátást az nft részben a villanyvezeték-hálózat kiépítésével, részben pedig helyi, megújuló energiaforrásokkal valósítaná meg. Oláhné azonban a napelemek megvásárlását nem tartja üdvözítő megoldásnak. "Miért adnék ki erre 600 ezer forintot, ha a szomszédos Kocséron 60 ezerért bevezették az áramot a tanyákra?" - zúgolódik. "Igaz, ők hátrányos helyzetű településként pályázhattak támogatásért, mert ezt elérte a polgármesterük. Mintha mi itt, az Árbóz-dűlőben nem lennénk ugyanolyan hátrányos helyzetben?!" - adott sajátos (energia)politikai értékelést. Más kérdés, hogy az összehasonlítás egy apróságot figyelmen kívül hagy: a 60 ezer forintos "önrész" nem tartalmazza a vezetéképítés költségét.
SZABÓ GÁBOR