Kondicionáló Richter-kötvények
Az államháztartás finanszírozását is megkönnyíti az a 639 millió euró (hétfői árfolyamon mintegy 158 milliárd forint)...
Az államháztartás finanszírozását is megkönnyíti az a 639 millió euró (hétfői árfolyamon mintegy 158 milliárd forint), amennyiért az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. (ÁPV) múlt kedden zárt körben, két óra leforgása alatt értékesített 6 390 darab, a Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Rt. részvényeire öt év múlva átcserélhető kötvényt, zömében külföldi intézményi befektetőknek. Az adósság finanszírozása ugyanis ezekkel az értékpapírokkal kisebb terhet ró az államra, mintha a kincstár államkötvényeket bocsátott volna ki - közölte Draskovics Tibor pénzügyminiszter múlt szerdai sajtótájákoztatóján. Az egyenként 100 ezer euró névértékű Richter-kötvények után öt éven keresztül évi 1 százalékos kamatot fizet az ÁPV a Richter osztaléka terhére. A papírok visszaváltási ára a kibocsátási árfolyamnál 10,62 százalékkal lesz magasabb. Összességében a kötvények 2009. szeptember 28-ai lejáratukig euróban 3 százalékos hozamhoz juttatják tulajdonosaikat, ami megfelel az ötéves eurókötvény piaci referenciahozamának (a 2009 februárjában lejáró, euróban kibocsátott magyar államkötvény múlt keddi átlagos hozama 3,46 százalék volt). Tizenegy cég vásárolt 20 millió eurónyi kötvényt, a további mennyiségen 108 befektető osztozott, köztük csak elvétve akad magyar. A múlt keddi jegyzéskor egy Richter-részvény árfolyama a Budapesti Értéktőzsdén 22 115 forint (vagyis nagyjából 89 euró) volt, e fölött 54 százalékos prémiummal bocsátotta ki a kötvényeket az ÁPV. A prémium mértéke azért lényeges, mert a kötvénytulajdonosok 2009. augusztus végén, egy hétnapos átváltási időszakban választhatnak, mit kérnek az ÁPV-től: kötvényeiket cserélje át Richter-részvényekre, vagy fizessen nekik készpénzt. Választásuk a Richter-részvények átváltáskor érvényes tőzsdei árfolyamán, valamint azon is múlhat, azokban a napokban hány forintot ér majd 1 euró - ami azt jelenti, hogy a tranzakció az állam számára is kockázatos. Ha 2009. augusztus végén a Richter-részvények tőzsdei árfolyama nagyobb lesz 137 eurónál, akkor a kötvénytulajdonosok valószínűleg részvényt kérnek. De ha az árfolyam kisebb lesz ennél, akkor az ÁPV-nek gyaníthatóan vissza kell vásárolnia a papírokat - ami az államnak összességében 707 millió eurójába kerülne, feltéve, hogy az euró forintárfolyama nem változik lényegesen. Igaz, a kötvénytulajdonosok kifizetése esetén megmaradna az ÁPV 25 százaléknyi Richter-pakettje, s továbbra sem kerülne egyetlen meghatározó tulajdonos kezébe a gyógyszergyári csomag. Márpedig e formabontó "privatizációs" tőkepiaci tranzakció célja éppen az volt, hogy az állam 2009-ig megtarthassa a társaságban egynegyednyi tulajdoni hányadát s ezzel szavazati jogát is - s épp ezért lobbizott az önállóságát féltő Richter-menedzsment.
Az ÁPV eredetileg 80 milliárd forintra számított a 25 százaléknyi Richter-részvény értékesítéséből, ezt az előirányzatot azonban nyáron 115 milliárdra korrigálta, a múlt heti értékesítés azonban még ezt a várakozást is felülmúlta. Így az ÁPV idei, 370 milliárdos privatizációs bevételi előirányzata 415 milliárd forintra nőtt - közölte Kamarás Miklós, az ÁPV vezérigazgatója.
CSABAI KÁROLY