2008. július. 23. 00:00 Utolsó frissítés: 2008. július. 23. 17:26 Fókuszban

Időzített fogás

Felgyorsulhat Szerbia EU-integrációja, miután hétfőn Belgrádban elfogták a háborús bűnök elkövetésével vádolt Radovan Karadzsicsot, a boszniai szerb köztársaság volt elnökét.

Látványos gesztussal igyekezett bizonyítani a világnak a Mirko Cvetkovics vezette új belgrádi kormány, hogy komolyan gondolja Szerbia európai integrációját. Néhány nappal a kormány hivatalba lépése után, hétfőn este a szerb biztonsági szolgálat tagjai ugyanis Belgrád külvárosában elfogták a hágai Nemzetközi Törvényszék (NT) körözési listájának élén álló Radovan Karadzsicsot, a volt boszniai szerb államfőt.

Az őrizetbe vétel egyelőre meglehetősen homályos körülményeiből arra lehet következtetni, hogy Karadzsics már évek óta a Száva-parti városban élt, s hogy a szerb titkosszolgálat jó ideje tudta, hol rejtőzik a háborús bűnök elkövetésével vádolt, pszichológusból politikussá vált, 63 éves egykori vezető. "Karadzsics Dragan Dabics álnéven Új-Belgrádban élt, s egy magánklinikán dolgozott természetgyógyászként. Magabiztosan közlekedett a városban, sokszor nyilvános helyeken is megfordult" - mesélte belgrádi sajtókonferenciáján Rasim Ljajics, az NT-vel való együttműködés koordinálásával megbízott miniszter, miközben megmutatta az újságíróknak a külsejét alaposan megváltoztató, lefogyott, hosszú ősz hajat és szakállt viselő Karadzsicsról készült elmosódott fényképet.

A hágai fővádlott letartóztatásáról Ljajics nem volt hajlandó pontos részleteket elárulni, ám annyit elmondott: a titkolózás oka, hogy nem akarja megzavarni a további vádlottak, Ratko Mladics volt boszniai szerb főparancsnok és Goran Hadzsics egykori horvátországi szerb vezető kézre kerítésére tett erőfeszítéseket. Meg nem erősített források szerint egyébként Karadzsics igyekezett elhitetni őrizetbe vevőivel, hogy tévedés történt, s nem ő az, akit keresnek, ám egy-két óra múlva megtört, és elismerte, valóban ő a hágai listavezető. A beismerés ellenére a hatóságok DNS-vizsgálatot is végeznek. Ljajics ugyanakkor cáfolta azokat a korábbi híreket, melyek szerint egy külföldi titkosszolgálat bukkant rá Karadzsicsra, s a szerbek csak ez után ragadtak rá a háborús bűnösre.

Mindenesetre figyelemre méltó, hogy míg korábban mindenki attól tartott, hogy vérontásba torkollhatnak a Karadzsics és Mladics elfogására szervezett esetleges akciók, a hétfői őrizetbe vétel feltűnően simán zajlott le. Egy lövés sem dördült, s a jelek szerint a sokak által boszniai mészárosnak nevezett férfi testőrök nélkül utazott egy buszon. Úgy tűnik, azoknak lett igazuk, akik szerint a bujkálás 13 éve alatt - az egykori teljhatalmú vezér ellen 1995-ben emelt vádat az NT - elfogyott az elnökség idején felhalmozott vagyon, s végül elpárologtak a biztonsági szolgálat emberei. Az egykori elnöknek annyira kellett a pénz, hogy nyilvános előadásokat is tartott az egészséges életmód rejtelmeiről, s álnevén rendszeresen publikált különféle egészségügyi folyóiratokban.

A titkosszolgálat már jó ideje figyelte Karadzsicsot - ezt Ljajics is megerősítette -, ám a letartóztatáshoz vezető döntő fordulatot az hozta, hogy a hatalomból kiszorult Vojiszlav Kostunica nacionalista kormányfő által kinevezett volt titkosszolgálati főnököt, Rade Bulatovicsot három héttel ezelőtt leváltották, s helyére július 18-án a 36 éves Szasa Vukadinovicsot tették, aki a Borisz Tadics államfő vezette, integrációpárti Demokrata Párt (DSZ) emberének számít. "Június elején Belgrád közelében letartóztatták Sztojan Zsupljanint, a boszniai Banja Luka egykori biztonsági szolgálatának főnökét. Zsupljanint ugyanaz a kör védelmezte, mint Karadzsicsot, s nem kizárt, hogy a lefogott boszniai szerb vezető is segítséget adott Karadzsics kézre kerítéséhez" - mondta a HVG-nek Pandur József, a nemzetközi közösség boszniai főképviselőjének, Miroslav Lajcaknak a politikai főtanácsadója. Karadzsics letartóztatása szerinte egyébként nem csupán Bosznia muszlimok és horvátok lakta körzeteiben okozott örömet. "A boszniai Szerb Köztársaság vezetői is megkönnyebbüléssel fogadták a hírt, mivel a volt boszniai vezető lefogásával csökkenni fog a szerbekre kifejtett nemzetközi nyomás. Lesznek ugyan kisebb tüntetések a boszniai szerb városokban, azonban nem várhatóak komoly incidensek" - mondta a tanácsadó.

Az őrizetbe vétel a DSZ és a Szlobodan Milosevics egykori szerb, majd jugoszláv államfő által alapított Szerbiai Szocialista Párt (SZPSZ) törékeny, pár hete tető alá hozott koalícióját sem sodorja veszélybe. Karadzsicsot - Milosevics egykori szövetségesét - ugyanis a titkosszolgálat egyedül, a rendőrség közreműködése nélkül fogta el, így a belügyminisztériumot irányító szocialisták moshatták kezüket. A párt vezetője, Ivica Dacsics dodonai nyilatkozattal igyekezett túltenni magát a Karadzsics-ügyön. "Az SZPSZ ellenzi a szerbek Hágának való kiadását, ám az NT-vel való együttműködés Szerbia kötelessége" - mondta a szocialista politikus, egyértelművé téve, hogy pártja Karadzsics miatt nem fog összeveszni Tadicsékkal. Az SZPSZ azt sem fogja megakadályozni, hogy néhány héten belül - a valószínűnek tűnő fellebbezések, majd az igazságügyi minisztérium jóváhagyása után - Hágába küldjék Karadzsicsot.

A HVG értesülései szerint Belgrádban most arra számítanak, hogy az EU külügyminiszteri értekezletén a szervezet felgyorsítja majd Szerbia integrációját, s a balkáni ország már 2012-ben az EU tagjává válhat. A nevük mellőzését kérő szerb illetékesek szerint az NT jó ideig Mladics kiadatásához sem ragaszkodik majd, s Hága vevő lesz arra a korábban többször elutasított szerb érvelésre, miszerint az egykori főparancsnok valószínűleg nem is tartózkodik az ország területén.

A gyors közeledéshez azonban mindenképpen szükség lesz arra, hogy a belgrádi parlament végre ratifikálja az Európai Unióval kötött stabilizációs és társulási egyezményt. A parlamenti akarat megvan ugyan a jóváhagyásra, ám az ellenzékbe szorult, Kostunica-féle Szerbiai Demokrata Párt (DSZSZ) és a szélsőségesen nacionalista Szerb Radikális Párt (SZRSZ) obstrukcióval igyekszik megakadályozni a ratifikáció napirendre tűzését.

Szerbia polgárai nem hagyják annyiban a radikálisok által nemzeti hősnek tartott Karadzsics "elárulását" - mondta a HVG-nek Alekszandar Vucsics, az SZRSZ főtitkára. A politikus szerint Tadics most Karadzsics elfogatásával és valószínűnek tűnő kiadásával fizet azoknak a külföldi erőknek, amelyek támogatták a DSZ és az SZPSZ szövetségre lépését. A nacionalisták kedden hajnalban azonnal tüntetni kezdtek Belgrádban, ám a rendőrök gyorsan és határozottan szétzavarták a Karadzsicsot éltető és a szerb kormányt hazaárulózó tüntetőket. A rendőrség a reggeli órákban megerősítette a közintézmények védelmét, s rohamrendőröket vezényelt a Karadzsics kihallgatásának helyet adó bírósági épület elé. Az utcákon rengeteg rendőr cirkált, és a nacionalista pártok radikálisai kedden délután már össze is csaptak velük.

Kérdéses viszont, hogy a nemzetközi közösség és az EU valóban meg akarja-e hálálni a volt boszniai szerb vezető elfogását. Hét évvel ezelőtt ugyanis, amikor a 2003 márciusában meggyilkolt szerb miniszterelnök, Zoran Gyingyics elfogatta és kiadta Hágának Milosevicset, az EU és az Egyesült Államok komoly - több mint 1 milliárd dolláros - segítséget ígért Belgrádnak, ám a pénz csak részben érkezett meg, s elemzők szerint a beváltatlan ígéretek is hozzájárultak, hogy az utóbbi években ismét megerősödtek az EU-ellenes, nacionalista erők Szerbiában.

A Karadzsics-per megkezdéséhez minden bizonnyal több hónapra lesz szükség, hiszen a milliónyi oldalból álló anyagok előkészítését és a tanúk Hágába hívását nem lehet napok alatt elintézni. A vádlottat kiadatása után ugyanabban a börtönépületben helyezik majd el, mint a fogságban 2006-ban elhunyt Milosevicset.

NÉMETH ANDRÁs