2007. október. 17. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. október. 17. 17:12 Fókuszban

Fejbenjárás

Kicsi a valószínűsége annak, hogy a Magyar Televízió (MTV) Közalapítvány lapzártánk után, szerdán ülésező kuratóriumi...

Kicsi a valószínűsége annak, hogy a Magyar Televízió (MTV) Közalapítvány lapzártánk után, szerdán ülésező kuratóriumi elnöksége meghosszabbítja Rudi Zoltán MTV-elnök megbízatását. Maga Rudi is csupán öt százalék esélyt adott erre a HVG kérdésére válaszolva. A hosszabbításhoz a tízfős - három MSZP-s, két SZDSZ-es, valamint három fideszes és egy-egy MDF-es és KDNP-s delegáltból álló - kuratóriumi elnökség kétharmados jóváhagyása volna szükséges, majd meg kellene szerezni a társadalmi küldöttekkel kiegészített nagykuratórium voksainak kétharmadát is. Márpedig a Fidesz a HVG információi szerint presztízskérdést csinál abból, hogy ne adjon automatikus újrázási lehetőséget annak az elnöknek, akinek megválasztásában nem vett részt. Igaz, önhibájából. A legnagyobb ellenzéki párt ugyanis 2003-ban nem volt hajlandó küldötteket delegálni a kuratóriumi elnökségbe, így helyeit akkor a médiatörvénynek megfelelően a politikai oldal másik képviselőcsoportja, az MDF küldötteiből töltötték fel.

Rudi mandátuma 2008. március 5-én jár le, ami egyszer pályázat nélkül meghosszabbítható. A prolongálásról vagy új pályázat kiírásáról legalább 120 nappal a megbízatás lejárta előtt kell dönteni, tehát legkésőbb november 5-éig, ám a kuratórium elnöksége előbb akar dűlőre jutni a kérdésben. Az elúszni látszó hosszabbítást megelőző politikai játszma a Nap-kelte című reggeli műsor körül kulminált. Szeptemberben az MTV közéleti főszerkesztősége összeférhetetlenségre hivatkozva leparancsolta a képernyőről a Nap-kelte néhány műsorvezetőjét, akik rövidesen újra munkába állhattak, mondván, vizsgálatuk az MTV 1700 belsős és a külsős munkatársak átvilágítása keretében folytatódik, és a kérdésben az MTV etikai bizottsága dönt majd. Belső vizsgálat indult annak feltárására is, összeegyeztethető-e a médiatörvénnyel, hogy egyes cégek fizetnek a Nap-keltében való megjelenésért, mint ahogy arról a hvg.hu beszámolt. Gyárfás Tamás cége 2002 óta hat évre szóló szerződés alapján szállítja az MTV-nek a reggeli műsort, a kontraktusban megnevezték a műsorvezetőket is. A reggeli sávban egyébként piacvezető, korábban afféle politikai Hyde Park Cornerként funkcionáló adásba a Fidesz és a KDNP politikusai a tavaly őszi önkormányzati választások óta nem fogadnak el meghívást, emiatt adódott a feltételezés, hogy a mostani rendcsinálási kísérlet a jobboldali kurátorok jóindulatának elnyerésére irányul.

A grémium október elején kezdte tárgyalni az elnök négyéves beszámolóját, az ebben is leírt sikeres gazdálkodási konszolidációt a kurátorok java része is Rudi érdemének tudja be. Az elnök a beszámolóban ígéretet tett arra is, hogy lehetőleg még az idén alelnököket nevez ki. Ennek akkor lesz jelentősége, ha pályázatot írnak ki, hiszen az új jelöltről ugyanolyan kicsi az esélye a megegyezésnek, mint a hosszabbításról. Azt viszont az elnök környezetéből cáfolták a HVG-nek, hogy alelnökként figyelmébe ajánlották volna Belénessy Csabát, a jobboldali Lánchíd rádió főszerkesztőjét, aki, miután sikertelenül pályázott az MTI elnöki posztjára, ott is hírbe került második emberként.

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.