2007. április. 04. 00:00 Utolsó frissítés: 2007. április. 04. 17:06 Fókuszban

Temze-parti esték

Londongrád, Temze-parti Moszkva - gyakran emlegetik így manapság a brit fővárost, ahol a becslések szerint 300 ezer...

Londongrád, Temze-parti Moszkva - gyakran emlegetik így manapság a brit fővárost, ahol a becslések szerint 300 ezer orosz él, a harmaduk az utóbbi két évben érkezett. A közösségnek három napilapja, egy magazinja és egy rádióadója van, az előkelő Knightsbridge negyedben pedig már öt évtizede katedrális szolgálja az ortodox hívőket.

Az orosz közösség leginkább előtérben lévő tagjai a szupergazdagok, akik számára London a legkedveltebb külföldi lakhellyé vált. A Forbes amerikai gazdasági magazin legutóbbi listáján szereplő 33 orosz milliárdos harmada a brit fővárosban rendezte be rezidenciáját, és nem tudni, a 80 ezer dollármilliomos közül hányan cselekedtek ugyanígy. Azok a vagyonosok pedig, akik otthon maradtak, sűrűn teszik meg a Moszkva és London közti alig három és fél órás repülőutat, akár csak egy jó vacsorára, vagy hogy bevásároljanak valamelyik luxusáruházban. Rendkívüli népszerűségnek örvendenek az újgazdag oroszok között a legendás hírű angol magániskolák is, ahová a tanév kezdetén afféle "iskolajáratok" repítik az orosz nebulókat.

Az áttelepülő oligarchák pionírja Borisz Berezovszkij volt, aki Borisz Jelcin kegyeltjéből Vlagyimir Putyin ellensége lett, és Nagy-Britanniában politikai menedékjogot élvezve mindent megtesz az orosz államfő bukásáért. A gazdagok exodusa azt követően indult el Londonba, hogy a Kreml leszámolt az egy időben Oroszország legvagyonosabb emberének számító Mihail Hodorkovszkijjal, aki most egy szibériai fegyenctelepen tölti napjait. Londonban viszont vígan kaviározhatnak és pezsgőzhetnek azok, akik a konfrontáció helyett a kiegyezést választották Putyinnal, és most az emigránsok krémjét alkotják. Közülük a képzeletbeli hierarchia csúcsán a 11 milliárd fontos vagyonú, a londoni Chelsea futballklubot pénzével a régi fényére csiszoló Roman Abramovics áll, akinek minapi válását feleségétől, Irinától a beszámolók szerint úgy élte meg az orosz közösség, mintha az ő "Károly hercegük és Diana hercegnőjük" vetett volna véget a házasságának.

London vonzerejét világvárosi volta növeli az oroszok szemében, Nagy-Britanniáét pedig az off-shore adóparadicsomokban parkoltatott vagyonokkal szembeni tolerancia és az odahaza még hézagosnak tartott jogbiztonság szigetországbeli szilárdsága. Fölfedezték maguknak a brit fővárost az orosz cégek is, amelyek itt a New York-inál lazább feltételekkel juthatnak tőkéhez, a londoni tőzsde pedig az ő közreműködésükkel is megerősítette pénzügyi központ szerepét.

Tavaly a 10 millió fontnál drágábban kínált londoni ingatlanoknak állítólag már a 60 százalékát oroszok vették meg, de kelendőek az angliai és skóciai birtokok és kastélyok is. A Sotheby's és a Christie's aukciósházak forgalmát az utóbbi időben a kínai újgazdagok mellett ők lendítették föl, a Harvey Nichols és a Harrods luxusáruházak oroszul beszélő eladókat alkalmaznak, a lovaspólóklubokat pedig ellepték az angol vidéki élet szépségeit megkedvelő oroszok.