2005. május. 11. 00:00 Utolsó frissítés: 2005. május. 11. 17:21 Fókuszban

Szlovák változat

Botrányosra sikeredett a magyarországihoz hasonlatos, új rendszerű érettségi vizsga Szlovákiában is: két héttel az...

Botrányosra sikeredett a magyarországihoz hasonlatos, új rendszerű érettségi vizsga Szlovákiában is: két héttel az eredetileg kiírt időpont után - április 26-án - 2714 diáknak meg kellett ismételnie az emelt szintű írásbeli matematikavizsgát. A feladatlapok elkészítéséért felelős Állami Pedagógiai Intézet ugyanis egyes intézményekbe tévedésből a megoldásokkal együtt postázta ki a tesztlapokat, amit a vizsgáztató tanárok a lezárt borítékok felbontása után sem észleltek, és így osztották ki a feladatsort. Amikor kiderült a malőr, teljes pánik lett úrrá a tanárokon. Nem tudtak mit kezdeni a helyzettel, volt olyan gimnázium, ahol beszedték a teljes paksamétát, majd a megoldások nélkül újra kiosztották a feladatsort, máshol viszont elektronikus úton újat kértek az illetékes intézménytől, de a vizsgát mindenhol megtartották.

Noha csak négy-öt iskolában eszméltek későn - és így ott a diákok a megoldásokat is láthatták -, Martin Fronc, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) által delegált oktatási miniszter az esélyegyenlőségre való hivatkozással úgy határozott: nemcsak az érintett iskolákban, hanem minden emelt szintű matematikavizsgára jelentkező diáknak újból kell írásbeliznie, az eredeti időponthoz képest két hét csúszással. Az oktatási reform és egyebek között az egyetemi tandíj bevezetése miatt egyébként is keményen bírált Fronc döntése óriási felháborodást váltott ki a diákok körében. Országos tiltakozóhullám indult, a végzősök több szlovák városban az utcára, Pozsonyban pedig a minisztérium épülete elé vonultak, azt követelve: ne írassák meg velük újból a tesztet, az oktatási miniszter pedig mondjon le posztjáról.

Egyik követelésük sem teljesült: az írásbelit megismételték, Fronc pedig a példátlan érettségi botrány ellenére sem mondott le. Helyette az Állami Pedagógiai Intézet vezérigazgatója vitte el a balhét, akit leváltottak. A diákok dühe nem múlt el nyomtalanul, a megismételt matematikavizsgán sokuk melegítőben, pizsamában jelent meg, csak hogy kifejezésre juttassa haragját.

A botrány elcsitultával sem enyhült a nyomás az oktatási miniszteren, aki legutóbb a felsőoktatási reform miatt került az ellenzéki támadások kereszttűzébe. Az első olvasatban már elfogadott tervezet szerint - egy évvel a választások előtt - teljesen új alapokra helyeznék a felsőoktatást, gyakorlati, nem pedig enciklopédikustudás-alapú tantervet honosítanának meg, új pedagógus életpályamodellt állítanának fel, és emellett minimálisan évi 4500 koronás egyetemi tandíjat vezetnének be. A tervezetről második olvasatban lapzártánk után szavaz a pozsonyi alsóház, ahol egyúttal napirendre kerül a két ellenzéki párt, a baloldali-nacionalista Smer és Vladimír Meciar Demokratikus Szlovákiáért Néppártja (HZDS) által az oktatási miniszterrel szemben benyújtott bizalmatlansági indítvány is. A helyzet kormányválsággal fenyeget, miután az alsóházban amúgy is kisebbségben lévő, Mikulas Dzurinda vezette négypárti jobbközép koalíció nem egységes: a liberális Új Polgári Szövetség (ANO) - mint azt a koalíciós tanács hétfő esti ülésén közölte - nem támogatná a felsőoktatási reformot, nem tartalma miatt, hanem mert alkalmatlannak tartja az oktatási minisztert annak megvalósítására. A bizalmatlansági szavazáson pedig az ANO távolmaradásával kíván tüntetni Fronc személye ellen. A kereszténydemokraták viszont azzal fenyegetnek: a miniszter bukása esetén kilépnek a koalícióból.

TÁLAS ANDREA