Esztergomi iskolabotrány: háttéralku született
A hvg.hu értesülései szerint a múlt hét csütörtöki esztergomi zárt ülésen a város képviselőtestülete megegyezett Sitku Pállal, a Szent István Gimnázium iskolaigazgatójával. Az alku lényege, hogy Sitku Pál magától lemond a posztjáról, és ennek fejében megkapja a végkielégítését és a neki járó vezetői pótlékot.
Az esztergomi Szent István Gimnázium körüli botrány még szeptemberben kezdődött el, amikor Meggyes Tamás polgármester felszólította az iskolaigazgatót, hogy „közös megegyezéssel” távozzon a posztjáról, de Sitku Pál erre nem volt hajlandó. Az igazgató mögé akkor nemcsak a tantestület és a szülők, de a városi ellenzék is felsorakozott, és az ügy az országos médiában is helyet kapott.
A szeptember 20-ai önkormányzati testületi ülés előtt a polgármester még a szavazás előtt közölte az összegyűlt szülőkkel-diákokkal, hogy már eldöntött tény az iskolaigazgató menesztése, amire a válasz kiabálás és tojásdobálás volt a hallgatóság részéről.
Az egominfo.hu esztergomi internetes portál értesülései szerint most „csendes” megegyezés született az önkormányzat zárt ülésén. Ennek értelmében, ha Sitku Pál visszavonja a Munkaügyi Bíróságon indított keresetét és lemond január 31-étől az iskolavezetői megbizatásáról, akkor a képviselők visszavonják az őt menesztő határozatot. Ilyen módon az igazgató hozzájuthatna a végkielégítéséhez, és ezen felül a képviselők kötelezettséget vállalnának arra, hogy 2008 februárjától 2011 augusztusáig a vezetői pótlékkal megegyező összeget Sitku Pál részére megfizetik.
A hvg.hu birtokába jutott megállapodás szerint az esztergomi önkormányzat összesen több mint 3,5 millió forintot fizet ki az iskolaigazgatónak a távozásért és a "munkaügyi jogvita peren kívüli lezárásáért". A dokumentum külön rögzíti, hogy az aláíró felek a megállapodás "bármilyen jogcímen történő bíróság előtti megtámadásáról véglegesen és visszavonhatatlanul lemondanak", illetve annak tartalmát bizalmasan kezelik.
A polgármesteri előterjesztés szerint a (volt) iskolaigazgató maga jutott erre az elhatározásra, mivel „nem látja értelmét és lehetőségét annak, hogy ha vissza is helyeznék az állásába, mindenki megelégedésére tudná vezetni az intézményt”.