Esztergom is pénzelte Tőkés kampányát
Tőkés László református püspök levélben kért támogatást többek között az EP-választáshoz az esztergomi önkormányzattól. A hvg.hu megkeresésére Tőkés tagadta, hogy pénzt kért volna magyarországi önkormányzatoktól. A birtokunkba jutott dokumentumokból azonban ennek ellenkezője derül ki.
© MTI |
„A Királyhágó Melléki Református Egyházkerület Püspöke, Tőkés László püspök levelet juttatott el hozzám, amelyben Esztergom Város Önkormányzatának támogatását kérte az egyházkerület közgyűlése által elfogadott célok megvalósításához.” Ezzel a mondattal kezdődik Meggyes Tamás, Esztergom polgármesterének előterjesztése, amelyet még a romániai európai parlamenti választások előtt, sürgősséggel terjesztett a Pénzügyi Ellenőrzési és Tulajdonosi Bizottság elé. A bizottság elfogadta az előterjesztés határozati javaslatát, amelynek értelmében Esztergom városa 1 millió forintot - vissza nem térítendő támogatásként - utalt át Tőkés Lászlónak - írja az Egominfo.hu.
Az említett augusztus 26-iki levélben Tőkés László püspök kritizálja az anyaország kormányának ezirányú szűkös költségvetési támogatását, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) klientúraépítő költekezését, és e szavakkal kér támogatást: „talán a túlnyomórészt nemzeti politikai erők kezében lévő baráti önkormányzatok vállalhatnák át a határon túliak részbeni gondját...”
A levélben a püspök a támogatandó feladatok között kiemeli európai parlamenti választási kampányának támogatását is: "Nem utolsósorban pedig szólnom kell azokról a várható kampányrendezvényekről, amelyekre az EP-képviselői választásokra nézve kerül sor." A birtokunkba jutott, a Királyhágómelléki Református Egyházkerületi Püspöki Hivatal fejlécével ellátott levelet Tőkés László az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnökeként írta alá.
A szerkesztőségünk birtokába jutott támogatási szerződés két pontja ellentmond egymásnak. A szerződés második pontja ugyanis kimondja, hogy a támogatás az egyházkerület által elfogadott célokra használható fel. A célok között pedig többek között ott szerepel - az F bekezdés negyedik pontjában - Tőkés kampányának támogatása is: "Európai parlamenti választások támogatása. Erkölcsi kiállás egy hiteles erdélyi magyar képviselet biztosítása érdekében az EP-ben. Cselekvő részvétel az EP-választások megszervezésében." A szerződés harmadik pontjában pedig az áll, hogy az egymillió forint a második pontban megjelölt célokra használható fel, de Tőkés László EP-kampányához nem.
A támogatott tevékenységek között olyan feladatok is szerepelnek, aminek ellenőrzése igen nehézkes. Ilyen például az egyházkerület szolgálati rendjének és a munkafegyelemnek a megerősítése, vagy a folyamatos kapcsolattartás és együttműködés a Kárpát-medencei egyházakkal, illetve a szeretetmunkások felszentelése.
A hvg.hu megkeresésére Tőkés László butaságnak nevezte az információt, illetve tagadta, hogy levélben kért volna támogatást EP-kampányához Esztergom polgármesterétől.
A dokumentumok - Tőkés levele és a bizottsági előterjesztés - itt.
Szerettük volna megkérdezni Meggyes Tamást, Esztergom fideszes polgármesterét és az önkormányzat sajtósát, de egyiket sem értük el. Így nem tudták megerősíteni értesülésünket, hogy a támogatásról nem a városi közgyűlés, hanem az önkormányzat költségvetési bizottsága saját hatáskörben döntött. A nyolctagú grémiumnak mindössze egy városi ellenzéki tagja van.
Az erdélyi magyarságot jelentős mértékben megosztó EP-választáson Orbán Viktor egyértelműen Tőkés László mellett kampányolt, nem lenne meglepő tehát, hogy a fideszes önkormányzatok fogadókészek voltak Tőkés levelére. Az Egom.info információi szerint nem az esztergomi az egyetlen önkormányzat, amely a református püspöknek adakozott.
A romániai európai parlamenti választáson függetlenként szereplő Tőkés László kampánystábja csakis törvényes keretek között gyűjtött pénzt és használta fel azt a jelölt választási kampányának finanszírozására - nyilatkozott pénteken Szilágyi Zsolt, aki a független jelölt kampányát irányította. A kampánystáb sem az esztergomi, sem más magyarországi önkormányzattól nem kért támogatást - hangsúlyozta Szilágyi, aki arra a kérdésre, hogy a református püspök sem kért-e pénzt, megismételte: a kampánystáb magyarországi önkormányzattól nem kért, nem kapott és nem használt fel pénzt a választási kampányra.
Esztergom polgármestere az MTI-nek pénteken azt mondta, a királyhágómelléki terület támogatása nem egyedülálló Esztergomban, és semmi köze a romániai EP-választásokhoz. Meggyes Tamás szerint a város küldetésének tartja a határon túli magyar oktatás támogatását, az elmúlt években hétmillió forinttal támogatták a beregszászi főiskola felújítását, kétmillióval a szabadkai főiskolát és a királyhágómelléki püspökség részére másodszor adományoznak egymillió forintot.
A november 25-ei választás eredményeként a romániai magyarságnak három európai parlamenti képviselője van: ketten az RMDSZ színeiben szereztek mandátumot - Frunda György és Sógor Csaba -, illetve Tőkés László, aki függetlenként jutott be az EP-be. Az ugyancsak magyar Csibi Magor Imre a Nemzeti Liberális Párt (PNL) jelöltjeként jutott be az EP-be, de kijelentette: nem fog erdélyi magyar kisebbségi kérdésekkel foglalkozni Brüsszelben.