Blogzsargon
Könnyebben eligazodhat a blogszférában, aki tisztában van a bloggerek által használt fogalmakkal és zsargonnal. Az alábbiakban azokat az első látásra idegennek ható terminusokat, technológiák és szolgáltatások elnevezéseit soroljuk fel, amelyek online napló olvasásakor, vagy készítésekor leggyakrabban felbukkannak.
Sablonok
A blogírás semmilyen informatikai szakképzettséget nem kíván, a szolgáltatók még a webnapló dizájnját is segítenek kiválasztani, amennyiben tucatnyi színnel és betűtípussal szerelt blogsablont kínálnak a felhasználóknak. A bloggerek azonban általában nem elégednek meg ezzel: többségük addig barkácsolja, farigcsálja a gyári sablonokat, míg végül minden oda és úgy kerül, ahová és ahogy azt ők képzelik.
Blogstat
A blogszerkesztő rendszerek többsége szinte mindenre kiterjedő statisztikai adatokat szolgáltat felhasználóinak. Ezekből a bloggerek többek között megtudhatják, hány látogató kereste fel oldalukat, a nap mely szakában, mennyi ideig időztek az oldalon, hányan vették fel blogjukat a kedvencek közé, milyen weblapokon tették ki oldaluk linkjét ajánlóba, milyen szerverekről nézték olvasóik blogjukat, sőt még arról is van információjuk, milyen operációs rendszert és milyen böngészőt használtak e látogatók. (Tehát senki ne gondolja, hogy a névtelenség álcája mögé bújva szabadon garázdálkodhat egy blogon vagy annak hozzászólási felületén, mert a blogger mindent lát) E statisztikák napi frissítésben készülnek, néhány bloggernek azonban még ennyi információ is kevés. Az igazi statleső fanatikusok emellett olyan nézettségmérő szolgáltatásokra is regisztrálják magukat, ahol valós idejű statisztikákat kapnak oldaluk látogatottságukról, tehát folyamatosan képben vannak.
Blogszerkesztő
Egy normál szövegszerkesztőhöz hasonló funkciókkal bíró, kényelmes kezelőfelület. Az egyes bejegyzéseket a blogger ezen szerkesztheti meg, képeket-linkeket rendelhet a szöveghez, mielőtt kirakja az oldalára. Az egyes bejegyzéseket be lehet állítani úgy is, hogy azok egy később időpontban aktiválódjanak, ez esetben a bevitt szöveg csak később jelenik meg az oldalon.
Blogtárs
Blogokat többen is szerkeszthetnek, akár saját nevük/nicknevük aláírásával.
Blogimport-blogexport
A szabad gondolatvándorlás jegyében a jobb blogszerkesztő rendszerek lehetővé teszik, hogy az ott tárolt és vezetett naplót a felhasználó más blogszolgáltató felületére vihesse át (blogexport), illetve fordítva: a másutt írt napló tartalmát képesek átvenni és befogadni (blogimport).
Kilinkelés
Kirakni egy másik blog vagy weblap linkjét oldalunkra többféle céllal lehet. A saját más blogok listája mellett gyakori a barátok, kollégák, hasongondolkodók oldalainak, illetve a blogíró által napi rendszerességgel olvasott, nagyra tartott szájtok kilinkelése.
Íráskényszer
Bármikor, bárhonnan. Néhány blogszolgáltató arra is lehetőséget ad, hogy a blogger e-mailben frissítse oldalát. Ez főként akkor hasznos, ha nincs a közelünkben böngésző, de valami nagyon fontos elmesélnivalónk akad. Ilyenkor elég egy emailküldő szerkezet (ez lehet akár egy mobiltelefon), és a legújabb bejegyzés rögtön kikerül az oldalra.
Post, poszt
A post angolul „kiragasztást” jelent, a blogzsargonban tehát a „posztolás” egy új bejegyzés közzétételét jelenti. A posztok általában fordított időrendben sorakoznak az oldalon, azaz a legfrissebb van felül.
Blográdió
A blográdió egy párszáz kilobájtos kis program (amely letölthető például itt), ám a valóságban nem rádióműsort sugároz, hanem előre feltöltött, s megadott sorrendbe rendezett zeneszámok lejátszására szolgál. A kis alkalmazáscsomag része egy konverterprogram, amely a megszólaltatni kívánt zeneszámokat mp3-as formátumból valamivel gyengébb minőségű, ám kisebb méretű fájlokká alakítja. A lejátszó programot és a zenéket a szerverre feltöltve, s az alkalmazás panel html-kódját a blogsablonba beillesztve tehető személyesebbé a webnapló.
Shoutbox, vagyis üzenőfal
A blogfelületbe illeszthető kis cset-, vagy fórumdoboz, amelyen a blogolvasók cseveghetnek egymással, vagy magával a szerzővel. Teljesen ingyenesen letölthető olyan oldalakról, mint ez.
Kommentek (comments)
A magyar blogrendszerek rendszerint nem ismerik az automatikus fórumbejegyzéseket. Aki viszont szeretné, hogy bejegyzéseihez hozzászólhassanak az olvasók, annak lehetősége van kis alkalmazást illeszteni a bejegyzései alá. Az ott elhelyezett linkre kattintva felugró kis dobozban bárki kommentárt fűzhet hozzá, ezen alkalmazás segítségével akár regisztráció nélkül is.
Permalink
Kizárólag egy-egy bejegyzésre (tehát nem a teljes weboldalra) mutató, közvetlenül a szöveg alatt elhelyezett link, mely a linkelő számára könnyebbé, az olvasók számára egyértelműbbé teszi a pontos hivatkozást.
RSS
RSS-alkalmazás használata esetén minden alkalommal jelentés érkezik kedvenc szájtjaink, vagy blogjaink frissülésekor. Ehhez csak le kell tölteni és telepíteni egy „RSS-readert” vagy „RSS-aggregátort”, de az Opera böngésző legfrissebb verziójának, vagy a Slim Browsernek is van beépített RSS-olvasója. A számtalan blogon kívül jelenleg RSS-sel olvasható a hvg.hu, a BBC News, vagy a Salon.com is.