2004. december. 03. 14:55 Utolsó frissítés: 2004. december. 03. 14:55 Kurd

Irak és Törökország együtt lép fel a kurd szeparatisták ellen

Mindkét ország vezetése egyaránt úgy véli, meg kell akadályozni a szeparatista kurdokat abban, hogy Irak területét menedékként használják a törökországi hadműveleteikhez.

Ibrahím al-Dzsaafari iraki alelnök ankarai látogatásán, pénteken kijelentette: "erőfeszítéseket teszünk e biztonsági probléma gyors megoldására". Az alelnök lényegében biztosítékot adott arra, hogy a bagdadi hatóságok nem engedik meg az iraki terület felhasználását "terrorista" műveletekhez, és együttműködnek északi szomszédaikkal a térség biztonságának megteremtésében.

Törökország egyik fő követelése a térségben a kurd gerillák bázisainak felszámolása, s ennek érdekében már többször is fellépett Bagdadnál és Washingtonnál. A törökök szerint a korábban Kurdisztáni Munkáspártnak (PKK), most KONGRA-GEL-nek nevezett kurd szervezet tagjai katonai kiképzésen vesznek részt iraki táboraikban, mielőtt beszivárognának Törökországba. A szervezet 15 éven keresztül fegyveres erővel igyekezett kivívni a kurdok lakta területek autonómiáját Törökország délkeleti részén, majd fegyverszünetet hirdetett, amely idén júniusban lejárt. (MTI)

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.