2004. november. 12. 11:19 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Kurd

Kurd kiképzőtáborra bukkantak Hollandiában

Az akció során 29 embert vettek őrizetbe Hollandia déli részében.

A holland televízió információi szerint a betiltott Kurdisztáni Munkáspártból (PKK) alakult Kurdisztáni Népi Kongresszus (KONGRA-GEL) táboráról van szó, ahol katonai jellegű kiképzést is végeztek. A hatóságok is megerősítették, hogy az Eindhovenhez közeli Liempde térségében rajtaütöttek a gyanús táboron, amely kempingnek álcázva működött.



Hollandiában az elmúlt tíz napban roppant feszültté vált a belbiztonság légkör, mert Theo van Gogh - az iszlám visszásságait is filmre vivő - filmrendező november 2-i meggyilkolását követően muzulmánellenes akciókat hajtottak végre több városban, illetve felerősödött a radikális iszlám csoportok tevékenysége is.



A vallási-faji hátterű erőszakhullámban néhány holland politikus is halálos fenyegetést kapott. Mecsetek, templomok és egyházi iskolák elleni kölcsönös bosszútámadások sorozata zajlott le az országban. Az elmúlt tíz napban több tucatnyira rúg a letartóztatott gyanúsítottak száma.



A kiéleződött feszültség a hazájukban illegálisan működő kurd szervezetekre is felhívta a figyelmet. Egy szóvivő mindazonáltal úgy nyilatkozott, hogy a PKK-val kapcsolatos nyomozás már több hónapja zajlik, és a pénteki akció nincs közvetlen összefüggésben van Gogh meggyilkolásával.



A holland lakosság sokként élte meg van Gogh megölését, és a hatóságok a legmagasabb szinten próbáltak meg nyugalomra inteni az esemény után. Beatrix királynő és Jan Peter Balkenende miniszterelnök is megszólalt ennek érdekében. A nyugtatni igyekvők azzal érveltek, hogy az országban élő muszlimoknak csak egy elenyésző töredéke tekinthető szélsőségesnek, a nagy többség éppúgy elítéli az erőszakot, mint a más vallásúak. (MTI)
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.