2004. október. 19. 18:32 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Kurd

Törökország NDK-s tankokat vet be a kurdok ellen

A ZDF német közszolgálati televíziócsatorna kedd esti Frontal 21 című műsora titokban készített felvételeket, annak részleteit azonban már adás előtt nyilvánosságra hozták.

Törökország keletnémet páncélos járműveket vet be lázadó kurdok ellen - állítja a ZDF közszolgálati televízió. A páncélosok az egykori keletnémet hadsereg állományából származnak, s a Bundeswehr szállította azokat a kilencvenes évek elején Törökországnak. A megállapodás értelmében a törököknek a harci eszközöket csak területvédelmi célokra, külső támadás elhárítására lenne szabad használniuk.



A berlini kormány a közelmúltban jelezte, hogy tekintettel Törökország várható EU-tagságára, hajlandó lenne Leopard-2 típusú használt harckocsikat szállítani Ankarának. Hasonló elképzelés 1999-ben még válságot eredményezett a kormányzó koalíciós partnerek, a szociáldemokraták és a zöldek között, s egyes zöld politikusok ma sem mondanának igent a harckocsik eladására. Winfried Nachtwei, a zöldek parlamenti képviselője a Frontal 21 szerkesztőinek kijelentette, hogy ha a páncélosokat valóban kurd lázadók ellen használják, az ismét bizonyítja: nem szabad készpénznek venni mindazt, amit az Európai Bizottság legutóbbi jelentésében írt Törökországról.



A védelmi minisztérium Berlinben közölte: kiértékeli a ZDF filmanyagát. A rejtett kamerával készített felvételt megtekintve Jörg Siebert egykori keletnémet százados egyértelműen azonosította a volt NDK nemzeti néphadseregének állományából származó páncélozott járműveket.



(MTI)
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.