2003. október. 08. 10:36 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Csecsenföld

Groznij: rendőröket lőttek le csecsen szakadárok

Két nappal a csecsenföldi elnökválasztást követően a szövetségesek ellen harcoló szeparatisták Groznijban lelőttek két rendőrt - jelentették helyi hatóságok szerdán. Csecsenföldi elemzők szerint a lázadók az általuk bohózatnak tekintett elnökválasztásra válaszul a következő hetekben nagyobb merénylettel válaszolhatnak.

Az ismeretlen fegyveresek a csecsen belügyi erők tisztjeit szállító személyautót a csecsen főváros Leninről elnevezett kerületében támadták meg. Az automata fegyverek tüzében egy alezredes a helyszínen, egy őrnagy pedig később, kórházban halt meg. A csecsen belügyminisztérium közölte: a támadók egy rendszám nélküli fehér Zsiguliból lőtték szitává a kocsit, majd elmenekültek. A belügyi szervek arról is beszámoltak, hogy az utóbbi 24 órában négy titkos fegyverraktárra bukkantak a köztársaság különböző pontjain. A keddi merénylet az első támadás volt a rendőrség ellen a két napja rendkívüli biztonsági intézkedések közepette megrendezett elnökválasztás óta. A választást a szakadárok nem tudták megzavarni, bár 2-3 szavazókörnél történt fegyveres incidens a választás előkészítésekor, és néhány szavazóhelyiségnél találtak telepített aknát.
A 15 ezer fegyveres által biztosított csecsenföldi elnökválasztásról korábban Jaap de Hoop Scheffer holland külügyminiszter, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) soros elnöke és a NATO leendő főtitkára kijelentette: az az erőszak légkörében zajlott, nem volt pluralizmus, túlságosan kevés jelölt indult, és hiányoztak a független médiumok, melyek megfigyelhették volna a szavazás menetét . (MTI)
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.