Gazdaság Győrffy Árpád 2011. szeptember. 15. 08:30

Tartósan gyengébb eurót vár a Goldman is

A kínai jüant tartja a következő devizapiaci menedéknek és tartósan gyengébb eurót prognosztizál a Goldman Sachs...

A kínai jüant tartja a következő devizapiaci menedéknek és tartósan gyengébb eurót prognosztizál a Goldman Sachs elemzője, Thomas Stolper. A szakértő korábban 1,55 dolláros eurót jósolt jövő év harmadik félévére, most 1,50-es EUR/USD-t vár. A következő negyedévre 1,40 dolláros euró-árfolyamot, fél éves időtávon 1,45-ös EUR/USD prognosztizál az elemző.

A Zerohedge által közölt elemzés szerint az elmúlt négy hónapban az 1,40-1,45 között oldalazó euró/dollár jegyzés tartósan sávot váltott. Stopler szerint ha elkerülhető lesz is a görög adósság átrendezése, a következő negyedévekben az államcsőd szelleme Európa fölött lebeg majd, finanszírozási nehézségeket okozva a bankok számára is.

Amíg az EFSF új jogosítványait a tagországok nem szentesítik (pedig ez a jelek szerint sokáig eltarthat), az EKB beavatkozásaira szükség lesz. A Goldman elemzője szerint másfél éven belül az EFSF minden szükséges jogosítvánnyal rendelkező, működő intézmény lesz majd.

Stopler szerint az EUR/USD kurzusa hosszú távon továbbra is emelkedő sávban mozog majd; az euró felhajtóerejét a peremországok végül elismert erőfeszítései adhatják. A Goldman elemzője szerint hosszabb távon az Egyesült Államokban fiskális megszorítások gyengíthetik a dollárt.

Az euró svájci frankkurzusa az SNB fellépése miatt hosszabb távon is 1,2 közelében marad majd a szakértő előrejelzése szerint. Bár a frank felértékelődésének megakadásával annak menedék státusza nem sérült, a CHF és a jelenleg szintén menedékként használt japán jen mellett idővel a kínai jüan is alkalmas lehet a menedékdeviza státuszra. Ez azonban még távoli történet Stopler szerint is, hiszen első lépésként  tejlesen konvertibilissé kell tenni a riminbit.

zöldhasú
Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.