Szép kis csomagot raktak össze a bankok, amelynél a terhekből az állambácsinak is jócskán ki kellene vennie a részét.
Szép kis csomagot raktak össze a bankok, amelynél a terhekből az állambácsinak is jócskán ki kellene vennie a részét.
A bankok a törvényben rögzített határidőig fennmaradó végtörlesztésért cserébe azt kérik a kormánytól, hogy az abból eredő károk harmad részét vállalja be az állam, vagyis ez a rész levonhatóvá válna az idei bankadóból – értesült a hvg.hu.
A végtörlesztők számának csökkentése érdekében a bankok azt is szeretnék elérni, hogy a kormány tegye lehetővé a végtörlesztésre jelentkező ügyfelek kérelmeinek elutasítását, ha valami nem lenne rendben a devizahitelt kiváltó hitelükkel vagy nem tudnák időben igazolni, hogy elegendő pénzük van a végtörlesztésre.
A hvg.hu értesülései szerint a bankok támogatják a devizahitelek forintra váltásának ötletét, de csak a bedőlt, 90 napon túli késedelembe esett adósok esetében automatikusan. Az adósoknál jelentkező árfolyamveszteség kompenzálására a Magyar Nemzeti Bank piacon kívüli művelet keretében biztosítana eurót, aminek köszönhetően a piacinál jóval alacsonyabb árfolyamon jutnának euróhoz a bankok, amiből kifizethetnék az érintett adósok devizahiteleit (svájci frankhitel esetében az euróért először svájci frankot vennének). A bankok a veszteség egy további részét is átvállalnák az adósoktól, a jelenlegi piaci árfolyamnál akár több tíz százalékkal is alacsonyabb váltási árfolyam is elérhető lenne.
Emellett a bankok azzal is csökkentenék a törlesztőket, hogy rájuk is kiterjeszetenék a kormány által már korábban bejelentett kamattámogatási programot. A bankok bővítenék az eszközkezelőre jogosult adósok körét is, emellett arról is próbálják meggyőzni a kormányt, hogy az eszközkezelő által megvásárolt ingatlanok számát a többszörösére kell növelni. Úgy tudja a hvg.hu, hogy a tervek szerint az ehhez szükséges plusz forrást a bankok meghiteleznék a kormánynak úgy, hogy hasonló összegben állampapírt vennének az államtól.
A még törlesztő adósok terheinek enyhítésére is tettek javaslatokat a kormánynak. Ez lényegében az árfolyamvédelmi program kiterjesztése és rugalmasabbá tétele lenne. Hogy vozóbbá tegyék a konstrukciót és kisebbek legyenek a védelmi időszak utáni terhek, az adósoknak elengednék a gyűjtőszámla kamatát, amit részben lenyelnének a bankok, részben az államnak kellene állnia. Emellett hosszabb idő állna az adósok rendelkezésére, hogy eldöntsék, belépnek-e a programba. A jelenleg hatályos törvény szerint a hitelesek december végéig léphetnek be az árfolyamvédelem alá, és 2014 végéig tarthat a védelem időszaka.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.