Elképzelhető, hogy nem kell sokáig fenntartani a mesterségesen alacsonyan tartott áramárakat Lengyelországban, és a magyar példával ellentétben nem kell ráfizetni, ha a piaci ár a rezsicsökkentett alatt van.
Idén véget érhet a rezsicsökkentés Lengyelországban – írja a money.pl. Ennek viszont nem valamilyen drámai oka van, hanem egyszerűen az, hogy a piaci áramár gyakran már alacsonyabb a kilowattóránként 62 groszy, azaz nagyjából 60 forint szinten befagyasztott rezsicsökkentett árnál, úgyhogy Andrzej Domanski pénzügyminiszter szerint miután idén szeptemberben lejár a befagyasztás, már nem volna értelme meghosszabbítani azt.
Ez a részlet magyar szemszögből azért is érdekes, mert Magyarországon sokáig ez volt az egyik kritika a rezsicsökkentéssel szemben:
akkor is a központilag meghatározott árat kellett fizetnünk, amikor az épp magasabb volt, mint a piaci ár.
Más kérdés, hogy a pénzügyminiszter nyilatkozata a mai lengyel politikában egyáltalán nem jelenti azt, hogy ebből jogszabály is lesz. A klímaügyi miniszter, Paulina Hennig-Kloska ugyanis az egyik kisebb koalíciós párt tagja, és ő még februárban azt nyilatkozta, szerinte továbbra is szükség lesz arra, hogy a befagyasztott árszintet megtartsák, mert még afölött lesznek a piaci árak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.
