December elején feldarabolták a bankot tulajdonló Magyar Bankholding Zrt.-t 10 különböző entitásra, most az egyik állami befektetési vállalat, a Corvinus BHG és egyéb magánpiaci eladók 7 százaléknyi részvényt adtak el a banknak.
December 3-án tíz különböző vállalkozásra bomlott szét az MBH Bankban 98,87 százalékos tulajdoni részesedéssel rendelkező Magyar Bankholding Zrt., az új tulajdonosok pedig felosztották egymás között az MBH Bankban meglévő részesedést.
A legérdekesebb fejlemény, hogy a magyar állam tulajdonrésze valamivel, 30,1 százalékról 28,26 százalékra csökkent. A részesedést az állami befektetési vállalkozás, a Corvinus Zrt. leánya, a Corvinus BHG birtokolja, a jelek szerint az állam Mészáros Lőrinc javára vesztett részesedést.
December 11-én a BÉT honlapján az MBH Bank közzétette, hogy maga a bank egy tőzsdén kívüli ügylet keretében a Corvinus BHG-tól és „egyéb, magánpiaci szereplőktől összesen 7 százaléknyi részvényt vásárol meg”. Hogy pontosan kik az egyéb magánpiaci eladók, azt a közlemény nem nevezte meg. Az MBH Banknak a fent említett szétválás előtt a Magyar Bankholding Zrt. 98,87 százalékos tulajdonosa volt, a közkézhányad (tehát a kisrészvényesek aránya) mindössze 1,13 százalék volt.
A bejelentésben azt írják: „Az ügylet megvalósítására a Társaság elmúlt pénzügyi időszakokban elért eredménytermelő képessége, az ezáltal elért pénzügyi stabilitása és erős tőkehelyzete biztosítanak lehetőséget. A tranzakció emellett megerősíti a Társaság menedzsmentjének pozitív várakozásait a vállalat jövőbeni üzleti teljesítménye kapcsán”.
Hozzáteszik, „A társaság deklarált stratégiai célja az aktív tőzsdei jelenlétének erősítése, a nyilvános tőkepiacban rejlő üzleti és befektetői bizalomépítési lehetőségek egyre szélesebb körű kihasználása, amelyhez szintén illeszkedik a most megvalósított tranzakció”.
A kormányközeli cégek tőzsdei jelenlétéről itt írtunk részletesen, a magyar tőzsdepiac helyzetéről és kilátásairól (a Gránit Bank tőzsdére lépésének apropóján) pedig ide kattintva lehet bővebben olvasni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.