Gazdaság Domány András 2024. december. 11. 17:52

A lengyel kormány megvédi a nagy magántelevíziókat a külföldi felvásárlástól

Domány András
Szerzőnk Domány András

Szerdán stratégiai cégnek nyilvántották az amerikai tulajdonú TVN-t és a lengyel, de a tulajdonos családjának belviszálya miatt veszélybe került Polsatot. A kormány engedélye nélkül nem lehet eladni őket.

Donald Tusk lengyel miniszterelnök a stratégiai vállalatok listájára vett két tévécsatornát, hogy a kormány jóváhagyásához kösse az eladásukat, meggátolva ezzel, hogy nemkívánatos vevőkhöz kerüljenek a sajtóorgánumok, majd ígéretet tett, hogy megvédi a médiafelületeket az esetleges külföldi beavatkozásoktól.

A hvg.hu délelőtt számolt be arról, hogy a magyar kormányközeli TV2 közreműködésével a lengyel jobboldali ellenzék közelébe kerülhet a független TVN magán-tévétársaság, amelyet amerikai tulajdonosa, a Warner el akar adni. Donald Tusk kormánya villámgyorsan intézkedett: stratégiai cégként csak a kabinet engedélyével lehet eladni. Ilyen minősítést többnyire energetikai cégek kapnak, de a miniszterelnök szerint ebben az esetben is fontos államérdekről van szó. „Nem akarunk idegen befolyást a médiában és pimasz beavatkozást a gazdaságunkba vagy a választásainkba” – mondta Tusk az orosz kibertámadásokra is utalva.

A 2023 vége óta ellenzéki Jog és Igazságosság (PiS) szóvivője, Rafal Bochenek szerint azonban nincs szó államérdekről. Tusk pártpropagandát, lengyelellenes propagandát akar – írta a litikus. A kormány lépését azonban az ellenzék nem tudja megakadályozni.

A Onet hírportál főszerkesztő-helyettese, Andrzej Stankiewicz úgy tudja, csaknem végleges, hogy magyar vevőé lesz a TVN-csatorna.

A jelenleg az amerikai Warner-csoport kezén lévő TVN földi és műholdas televízió független hírforrásként nagy tekintélyt élvez Lengyelországban. Az előző jobboldali kormánnyal szemben egyértelműen kritikus volt, de nem kezeli kritikátlanul a mostani jobbközép kormányzatot sem.

Az akkori kormány már 2021-ben meg akarta szüntetni azzal az ürüggyel, hogy végső tulajdonosa nem az EU-ban van bejegyezve. Erről törvényt is hoztak, Andrzej Duda köztársasági elnök azonban megvétózta a törvényt, részben annak a játszmának a részeként, hogy bár alapvetően kiszolgálta saját egykori pártját, de néha szembe is ment vele, részben pedig amerikai nyomásra. Az USA ugyanis érzékeny arra, ha egy amerikai cég külföldön sérelmet szenved, ráadásul itt a sajtószabadság is része volt a konfliktusnak.

Betiltani tehát nem sikerült, de a kormány rendszeresen támadta a TVN-t. Közben azonban a Warner Brothers amerikai óriáscég, amely a Discovery felvásárlásával lett a TVN végső tulajdonosa, pénzügyi nehézségekkel találta szemben magát, és már jó ideje híre járta, hogy eladná a lengyel televíziós céget. Az sem újdonság, hogy ebben szerepet játszhat a magyar kormányközeli TV2 Csoport, bár ezt az érintettek korábban cáfolták.

Az szinte biztos, hogy valami zajlik a háttérben, de a magyar fél győzelme még nem hivatalos. Szintén esélyesnek emlegetik a 2021-ben helikopter-balesetben meghalt leggazdagabb cseh vállalkozó, Petr Kellner cégét, a most az özvegye által vezetett PPF-et is, amely 75 százalékban birtokolja a Yettel Magyarországot.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Kiricsi Gábor 2024. december. 11. 19:30

„Egy 50-es kollégának mindez felfoghatatlan, szerinte ez így nem korrekt" – miért szoronganak a férfiak a munkahelyükön?

Ha egy férfi kevésnek érzi magát a pozíciójához, nem fog beszélni róla, ahogy arról sem, hogy igazából szeretné, ha a főnöke megdicsérné. A munkahelyi szorongások ellenszere az önazonosság lenne, de ennek elérése sem könnyű, ráadásul már szőke nős vicceket sem lehet mesélni. Miért szorong sok férfi amiatt, hogy mindene meglegyen, amikor már mindene megvan? Mit éreznek a női vezetők jelenlétében? Milyen, amikor az X-generációsok „no pain no gain” világa összefeszül a becsvágyó fiatalokéval? Újabb cikkünket olvashatják a férfiszorongásokról.