Gazdaság HVG 2024. november. 21. 15:06

Több mint kétszer akkora a gyerekek inflációja, mint a felnőtteké

A nagy átlagnál sokkal jobban drágulnak azok a termékek, amelyeket jellemzően a gyerekek vesznek – számolta ki a K&H.

7 százalékos inflációval találkoztak a gyerekek idén októberben, több, mint kétszer akkorával, mint az országos 3,2 százalékos áremelkedés – számolt a K&H. A bank rendszeresen elkészíti a gyerekinfláció mutatóját, mégpedig úgy, hogy a hivatalos inflációs adatból kiemel néhány olyan árut, amelyet a gyerekek gyakrabban fogyasztanak.

Nem is csoda, hogy sokkal magasabb ez a mutató az országos inflációnál: a teljes inflációt októberben az tartotta viszonylag alacsonyan, hogy a benzin egy kicsivel, a használt autó pedig olcsóbb volt, mint egy éve, az egészségügyi szolgáltatások árai nagyot estek – nyilván egyiknek sem a gyerekek a célcsoportja. Az élelmiszerek viszont, amiket életkortól függetlenül mindenki vesz, akkorát drágultak októberben, mint idén még egyszer sem.

A tavaly ilyenkorihoz képest a megvizsgált termékek közül a kakaós csiga volt az, amelynek az ára gyakorlatilag nem változott: a KSH hivatalos országos átlagára tavaly ilyenkor 252 forint volt, most 251. Olcsóbb lett a gyümölcsjoghurt, amely az idei októbert átlagosan 200 forinton zárta, miközben egy éve még 217 forintnál tartott.

A többi termék ára viszont jelentősen nőtt. A narancslé az idén 988 forintba került októberben, 32 százalékkal többe, mint egy évvel korábban. A hamburgernél 11 százalékos emelkedés után már 1760 forintnál tart az átlagár. Emelkedett a hátizsák és a szemüvegkeret ára is, előbbié 9,6 százalékkal 12 510 forintra, utóbbié 5,6 százalékkal 26 450 forintra.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.