Gazdaság hvg.hu 2024. november. 17. 10:32

Egyre inkább kasztosodik Magyarország, sok minimálbéresnek szeme elé se kerül akár átlagosan kereső

Statisztikailag kimutatható, hogy a jobban keresők egyre inkább jobban keresőkkel, míg a rosszabbul keresők egyre inkább rosszabbul keresőkkel dolgoznak együtt. Az ok az ipari gyártás visszaszorulása lehet, és az, hogy a vállalkozások egyre inkább specializáltan működnek. Komoly társadalmi hatása lehet, ha a különböző jövedelmi szinteken dolgozó emberek még a munkahelyeken se találkoznak egymással.

Az alsó kereseti negyedbe tartozók – vagyis a népesség negyede – szinte biztosan soha nem találkozik a felső 1%-kal, és a felső 10%-kal, sőt a felső negyeddel is csak elenyésző részük kerül kapcsolatba a munkahelyén – írja nemzetközi tanulmányukat bemutató cikkében az egyik szerző, Boza István a Portfolio.hu-n.

Ha figyelembe vesszük, hogy igazából a felső negyed az, aki az átlagbér felett keres, elképzelhetővé válik, hogy a munkavállalók egy jelentős hányada, akár közel negyede nem is találkozik a munkája során átlagbér felett kereső személlyel (vagy esetleg csak a felvételkor, elbocsátáskor, vállalati ünnepségen).

KSH: 628 ezer forintra nőtt az átlagkereset

A teljes állásban dolgozó magyarok fele havonta 360 ezer forintnál kevesebb fizetést vihet haza.

A jelenség nem csak Magyarországon figyelhető meg. A legfelső 10%-nyi keresetűek környezetében dolgozóknak nemzetközileg 28-34%-a, Magyarországon pedig 32-36%-a szintén a legjobban keresők közé tartozik.

A legfelső 1%-hoz tartozó munkavállalóknál ez az aránytalanság még inkább szembetűnő: a legjobban keresők esetén 9-12%-nyi kolléga szintén a legjobban kereső 1%-ba tartozik – Magyarországon ez az arány 11-12% körüli.

Emellett minden vizsgált országban megfigyelhető egy lassú, de biztos emelkedő trend ezekben az izolációs mutatókban. A tanulmány érvelése szerint ez jelentős részben az ipar visszaszorulása, a technológiai fejlődés, illetve a munkaerő kiszervezésének egyre terjedő gyakorlatának következménye.

Két nap alatt elpusztulna a Föld, ha mindenki úgy élne, mint a milliárdosok

Elon Musk magánrepülőgépeinek éves kibocsátása például annyi, mint egy átlagember 834 évnyi kibocsátása.

Az ipari termelés visszaszorulása és a szolgáltatási szektor növekedése különösen hozzájárul a kereseti szegregációhoz. Az ipari gyártás hagyományosan magában foglalta a különböző szintű dolgozók összekapcsolódását: a kékgalléros munkásoktól kezdve a vezetőkig. Egy gyárban például számos foglalkozás és jövedelemszint képviseltette magát.

Ennek a munkahelyi jövedelmi elkülönülésnek komoly társadalmi következményei lehetnek, különösen, ha az adminisztratív adatok által feltárt mintázatok valóban a társadalmi kapcsolatok szétszakadását is tükrözik. Az „elit” tagjai egyre kevésbé érzékelik az alsóbb rétegek mindennapi helyzetét és problémáit, miközben politikailag ők lennének a cselekvőképesebbek. Az alsó rétegek számára pedig korlátozott lehetőség adódik arra, hogy informálisan közvetítsék saját helyzetüket és képviseljék érdekeiket. Ez az elkülönülés hosszabb távon fokozhatja a társadalmi rétegek közötti távolságot, így akadályozhatja a társadalmi mobilitást és az egymás iránti szolidaritást.

Az év, amikor a szegényeknek elegük lett a gazdagokból

Egy évtizeddel a gazdasági válság kirobbanása után társadalmi cunamiként érte el az utcákat a növekvő jövedelmi és vagyoni különbségek miatt tüntetők hulláma. A magukat kisemmizetteknek érzők felháborodását a közgazdászok nem vitatják, azt azonban igen, hogy a kép annyira leegyszerűsített lenne, mint amilyet a baloldali ideológusok festettek.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.