Gazdaság hvg.hu 2024. november. 12. 13:26

Elérhette a plafont a kiadó lakások bérleti díja, az eddiginél drágábban már nem lehet bérlőt találni

Országos átlagban olcsóbbak lettek szeptemberről októberre a kiadó lakások, Budapesten pedig már statisztikailag szinte észrevehetetlen volt a bérleti díjak emelkedése.

Fordulat történt a kiadó lakások piacán – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal és az ingatlan.com lakbérindexéből. Szeptemberről októberre átlagosan 0,5 százalékkal csökkentek a bérleti díjak, Budapesten pedig mindössze 0,1 százalékkal nőttek. Az egy évvel korábbinál még így is magasabbak az árak, országosan 8,5, Budapesten 9 százalékkal.

Ez részben a szezonális hatásokkal magyarázható, hiszen az albérletszezon lecsengése után az áremelkedés dinamikája más években is lassult már átmenetileg. De itt van egy másik, talán fontosabb tényező is: az elmúlt időszakban bekövetkezett tempós drágulással a bérlők nehezen tudnak lépést tartani. Az átlagos bérleti díjak elérték a plafont a jövedelemszinteket is figyelembe véve. A bérlők vásárlóereje véges, és úgy tűnik, októberben már csak visszafogottabb árakon voltak hajlandóak kivenni lakóingatlanokat – értékelte a friss adatokat Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

A kiadó ingatlanhirdetések száma tavaly november elejéhez képest 18 százalékkal nőtt, és a korábbi évekkel ellentétben az albérletszezon lecsengése után sem indult csökkenésnek a kínálat.

Budapesten 250 ezer forintos az átlagos bérleti díj.. A legdrágább kerület továbbra is a II., ahol 340 ezer forintos az átlagos lakbér. A legolcsóbb városrész pedig 160 ezer forinttal Soroksár. A legszélesebb választékot nyújtó kerületek közül Újbudán 263 ezer, Angyalföldön 250 ezer forintos az átlag.

Vidéken továbbra is Debrecen a legdrágább, ott 230 ezer forintos átlagos lakbérrel kell számolni annak, aki kiadó lakást keres. Győrben 200 ezer, Szegeden 160 ezer, Pécsen 150 ezer forint az átlagos bérleti díj, Miskolcon csak 115 ezer forint.

Nehezen kezdenek saját életet a fiatalok, a mamahotel ma inkább kényszer, mint kényelem

Bár szeretné, sok fiatal nem tudja korán elhagyni a családi otthont. Az alacsony bérek, a magas ingatlanárak és a hosszabbra nyúló tanulmányok kötik röghöz az új generációkat. HVG-Ténytár.

zöldhasú
Hirdetés