Nehéz és kihívásokkal teli időket tett még bizonytalanabbá Európában Donald Trump amerikai választási győzelme.
Az Európai Politikai Közösség tagállamainak csütörtökön Budapesten tárgyaló vezetői azt szeretnék, ha Donald Trump fenntartaná Ukrajna támogatását, továbbá attól tartanak, hogy a frissen megválasztott amerikai elnök a saját szakállára indít majd kereskedelmi háborúkat (többek között az EU ellen), amivel felboríthatja az eddigi globális rendet – írja a Reuters.
A helyzet bonyolult, ugyanis a kontinens hagyományos vezető hatalmai meggyengültek. Franciaországban kérdéses, hogy meddig tudja fenntartani a támogatottságát a kormány, míg Németországban egyenesen kormányválság van, amit jó eséllyel márciusban előrehozott választások követnek majd. Ilyen körülmények között Trump választási győzelme tovább növeli az Európa jövőjével kapcsolatos bizonytalanságot.
Washington és az európai államok viszonya már Trump első elnöki ciklusa alatt sem volt felhőtlennek nevezhető, és sokan tartanak attól, hogy az orosz–ukrán háború és a NATO ügyében további konfrontációk várhatók egy Trump-vezette amerikai kormánnyal.
„Bízom az amerikai társadalomban” – jelentette ki az Európai Tanács elnöke, Charles Michel. „Tudják, hogy érdekükben áll keményen fellépni az autoriter rezsimek ellenében. Ha az Egyesült Államok gyengeséget mutat Oroszországgal szemben, akkor az milyen üzenetet jelenthet Kínának” – tette fel a kérdést.
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen az unió egységének fontosságáról beszélt. Mint elmondta, az előttünk álló kihívásokkal egyetlen európai ország sem lesz képes önmagában megküzdeni.
Az ukránok támogatásának kérdésén túl a Trump első elnökségi ciklusát is jellemző kereskedelmi háborúskodástól való félelem is megjelent az európai vezetők nyilatkozataiban.
„Trump elnök úrról tudható, hogy némileg kiszámíthatatlan és rapszodikus természetű, így fontos, hogy párbeszédet folytassunk vele” – jelentette ki Luc Frieden luxemburgi kormányfő. „Keresni fogjuk a lehetőséget a párbeszédre, de az elveinket nem fogjuk feladni” – tette hozzá.
A finn miniszterelnök, Petteri Orpo hangot is adott a küszöbön álló kereskedelmi háborútól való aggodalmainak. „Nem szabad hagyni, hogy megtörténjen. Próbáljunk hatni Amerikára és Trumpra annak érdekében, hogy megértse egy ilyen lépés kockázatait” – mondta.
A német kormányválság is szóba került, az Európai Parlament elnöke, Roberta Metsola ki is jelentette, hogy csak egy erős Németországgal lehet erős Európa is.
A találkozón felszólalt Mark Rutte NATO-főtitkár is, aki elmondta, hogy Ukrajna egy Európa határain túlmutató probléma, ezt támasztja alá Oroszország és Észak-Korea szövetsége, ami nem csak a NATO európai tagállamaira, hanem az USA-ra is fenyegetést jelent.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.