Októberben az előző hónaphoz képest majd ötszörösére nőtt azon termékek száma, amelyek kiszerelésének csökkentéséról számoltak be a gyártók. Összementek a Zabfalatok, nápolyik és egy rögös túró is.
Felpörgött októberben a zsuforfláció, egy hónap alatt 24 élelmiszeripari késztermék kiszerelésének változásáról tettek bejelentést a gyártók, derül ki a Nébih adataiból. Szeptemberben csak öt augusztusban pedig mindössze két termék esetében történt ilyen.
A bejelentők között két nagyobb szereplő – az Aldi és a Mondelez Magyarország – mellett kisebb-nagyobb külföldi és hazai gyártók is ott vannak. A termékek zöme édes vagy sós keksz, de zsugorodott tésztaféle, tejtermék, húskészítmény, mogyoró, sőt adventi naptárak kiszerelése is. Konkrétan egyebek mellett:
- csökkent ötféle ízesítésű Győri Édes Zabfalatok mérete, többségük 215 grammról 188 grammra, vagyis 12,6 százalékkal,
- 11 százalékkal, 450-ről 400 grammra csökkent az Alföldi Tejértékesítő és Beszerző Kft. Magyar félzsíros rögös túrójának a mérete,
- 200-ról 185 grammra csökkent a Manner kétféle nápolyijának a kiszerelése,
- és ötödével kisebbek lettek a RELKON Hellas S.A. Spongya Bob-os, Peppa malacos, Little ponys és Paw patrolos adventi naptárjai.
A részletes (három hónapra visszamenőleg böngészhető) listát a Nébih oldalán lehet megnézni, de a mostani bejelentések száma még mindig jóval kisebb, mint tavasszal és a nyár elején, amikor hetente több száz termék zsugorodott.
Akkor még jóval gyakrabban találkozhattunk a kormány által márciusban kötelezővé tett “Vigyázat, a termék kisebb lett!”-feliratú figyelmeztető cédulákkal a boltok polcain. Meg is vizsgáltuk, hogy milyen módszerekkel oldják meg a gyártók, és az üzletek, hogy minél kevesebb esetben kelljen ilyet kiragasztaniuk.
A két éve az infláció nyomán egyre gyakoribbá váló zsugorfláció – amikor egy termék méretét úgy csökkentik, hogy közben az ára marad – tipikus válságjelenség, és többnyire visszafordíthatatlan folyamat, írtuk 2022-ben.
Borítóképünk illusztráció, egy túrórudi-üzemben készült.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.