Jót tesz az üzletnek, hogy egész Európa fegyverkezik. A svéd védelmi ipari céggel való együttműködésről a napokban írt alá szándéknyilatkozatot a magyar honvédelmi miniszter is.
A svéd hadiipar koronaékszere, a Saab a vártnál nagyobb nyereséget tud elkönyvelni, meglovagolva a globális fegyverkezési trendeket – írja a Reuters. A tavalyi 859 millió svéd koronára (hárommilliárd forintra) rúgó bevételhez képest idén már 1,19 milliárd svéd koronás (több mint négymilliárd forintos) negyedéves működési eredményről lehet olvasni, ami az előrejelzéseket is felülmúlja.
A Saab a tavalyi év alapján a 29. legnagyobb védelmi ipari cég a világon, míg a globális szektor száz legnagyobb vállalatából az egyetlen svéd cég. A vállalat fő exportképes termékei a katonai hardverek, például rakéták, fejlett elektronikai eszközök, világ szinten egyedülálló tengeralattjárók és a Magyar Honvédség által is rendszeresített Gripen vadászrepülőgépek jelentik. A Saab beváltotta az előrejelzésekhez fűződő reményeket, miszerint 2024-re 15-20 százalékos organikus forgalomnövekedés várható, míg a működési eredmény még ennél is nagyobb mértékben emelkedik.
A harmadik negyedévben 41 százalékkal növelte megrendelésállományát az előző év azonos időszakához képest, amely 190 milliárd koronára nőtt az egy évvel ezelőtti 139 milliárd koronáról. A folyamat aligha választható el Svédország NATO-csatlakozásától és az orosz–ukrán háborútól, melynek következtében egész Európa fegyverkezésbe kezdett a védelmi kiadások növelése mellett. EU-s szinten pedig deklarált szakpolitikai törekvés, hogy a megrendelések minél nagyobb része landoljon a blokkon belüli gyártóknál.
A Magyar Honvédségnek a régióban is kiemelkedő légiereje is a Saab Gripen többfeladatú vadászgépein alapul. A Magyarországon lassan két évtizede lízingelt 14 gép mellé idén februárban írtak alá szerződést további négy további eszköz beszerzéséről. A gépek közös fejlesztéséről Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a napokban írt alá megállapodást a svéd védelmi miniszterrel Stockholmban – jelentette be a miniszter. Hozzátette azt is, hogy a magyar–svéd kapcsolatok a skandináv ország NATO-csatlakozásával stratégiai szintre emelkedtek (jóllehet ezt pont Magyarország gátolta több mint egy évig). Majd a miniszter videójából azt is meg lehet tudni, hogy Magyarország a svédekkel szemben a béke pártján áll.
A megállapodást Szalay-Bobrovniczky történelminek minősítette, ám az aktust bejelentő Facebook-videó nem hangsúlyozta (kihagyta) az apró adalékot, hogy nem konkrét szerződés aláírása történt, hanem csupán szándéknyilatkozatról van szó. Erre a svéd közzététel hívja fel a figyelmet, de a magyar miniszter által közzétett videón is elcsíphető a letter of intent felirat, valamint a Honvédelmi Minisztérium oldalán is így szerepel. A megállapodás kimondja, hogy közös munkacsoportot fognak kinevezni azzal a céllal, hogy megvitassák és azonosítsák a védelmi eszközök terén való együttműködés lehetőségeit. A munkacsoport a svéd kormányzati szervek, a Saab és a Honvédelmi Minisztérium Minisztérium képviselőiből áll majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.