„Úgy érezzük magunkat, hogy először azt mondják a versenypályán, hogy el kell indulni 3600 méteren, majd szólnak, hogy lesz egy gát, aztán lesz tizenkettő, utána még vizes akadály is” – jelentette ki Vida József, a Mészáros Lőrinchez tartozó Opus Global igazgatóságának elnöke.
Hogyan tudnak a legnagyobb magyar cégek alkalmazkodni a mostani gazdasági helyzethez? Erről beszélgettek a vállalatok vezetői a Portfolio Budapest Economic Forum című konferenciáján.
Először azt mondták, hogy extraprofitadó, ma a profit ebben már nincs is benne, ezt spékelték meg árszabályozással – sorolta Bacsa György, a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója, hozzátéve, hogy a tőke kihelyezése az EU-n belül is nehezen megy. Az olaj- és gázipar Európa-szerte elmarad most a globális teljesítményétől, amit azzal magyarázott, hogy Európában túl szigorúak a szabályok.
Ha valaki azt mondja tíz éve, hogy még mindig a bankadóról fogunk beszélgetni, nem hittem volna el – mondta Orbán Gábor, a Richter Gedeon vezérigazgatója, aki nem mellékesen tíz éve ilyenkor épp az adóügyekért felelős államtitkár volt. A gyógyszeripar különadója azt hozta el a Richter számára, hogy eggyel-kettővel kevesebb felvásárlást tudtak csinálni. Más országok jobban vigyáznak a gyógyszeriparukra – tette hozzá.
Az adórendszernek a telekommunikációs szektor most épp nem a vesztese, az így a cégeknél maradt pénzből a beruházásokat lehet fokozni – tette hozzá Rékasi Tibor, a Magyar Telekom vezérigazgatója. Ő úgy számol, hogy most kicsit alulértékelt a tőzsdén a cége és az egész szektor is, ami azt is jelenti, hogy vannak még fejlődési lehetőségek.
Vida József, a Mészáros Lőrinchez tartozó Opus Global igazgatóságának elnöke pedig arról beszélt: „úgy érezzük magunkat, hogy először azt mondják a versenypályán, hogy el kell indulni 3600 méteren, majd szólnak, hogy lesz egy gát, aztán lesz tizenkettő, utána még vizes akadály is”. Az Opus jó ütemben haladt a válság alatt, és ugyan az építőipar most lelassult, az élelmiszeripar átveszi a szerepét – tette hozzá. Elmondta azt is: megpróbálnak külföldre vinni pénzt, de „nem biztos, hogy Európa fele kell figyelnünk, körül kell néznünk”. Vida azt is hangsúlyozta, hogy el kellene térni attól, ahogy a kémcsövekben a gazdaságpolitikát kitalálja a kormány, több kommunikáció kell az állam és a nagyvállalatok között.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.