Kijött a jövő évi adócsomag-tervezete, a 2026-ig duplájára emelkedő családi adókedvezmény több mint 902 milliárddal apasztja majd a költségvetést. Csökkenhet a vállalkozások adminisztratív terhe.
2026-ig két lépcsőben megduplázná a családi adókedvezményeket, eltörölné a szociális hozzájárulási adókedvezményt a munkaerőpiacra lépők esetében, lehetővé tenné a KIVA-s cégek számára, hogy anélkül alakulhassanak át, hogy elvesztenék KIVA-státuszukat, egyúttal 600 millió forintra emelné a könyvvizsgálati küszöbértéket a kormány új adócsomagja.
Az adótörvények módosítását célzó törvénycsomagot szerdai dátummal tette közzé a Pénzügyminisztérium társadalmi egyeztetésre, amire egy hetet hagytak.
A hatásvizsgálati lapokból kiderül, hogy a két lépcsővel 2026. január 1-vel megduplázni szándékozott családi adókedvezmény összesen 902 milliárd forinttal csökkenti majd a költségvetés egyenlegét, illetve 17 ezer vállalkozás adminisztratív terheit csökkenti.
A családi adókedvezmény 2026 elejére
- egy eltartott esetén 133 340 forint,
- két eltartott esetén 266 660 forint,
- három és minden további eltartott esetén 440 000 forint lenne.
A társadalmi vitára bocsátás üdvözlendő, végleges jogszabály november közepére várható – kommentálta a tervezetet Bagdi Lajos, a Niveus Consulting Group partnere, aki további megjegyzéseket is fűzött hozzá:
- a családi adókedvezmény duplázása különösen a két- és háromgyermekeseknél hagy jelentős összeget a családoknál (bár a háromgyermekes családoknál ehhez a bruttó havi összjövedelemnek közel 1,3 millió forintnak kell lennie),
- a lépés költségei ugyanakkor éves szinten közel 200 milliárd forintra rúgnak, ami a teljes éves szja bevétel csaknem 5 százalékát teszi ki, aminek pótlásáról gondoskodni kell,
- a szociális hozzájárulási adó kedvezmény eltörlését a jelentős foglalkoztatás indokolja,
- a könyvvizsgálati küszöbérték emelése harmadával is csökkentheti a kötelezett cégek számát.
* * * Támogatott hitel vállalkozások számára
A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.